Dyrektywa maszynowa – proces uzyskania deklaracji zgodności
Dyrektywa maszynowa – proces uzyskania deklaracji zgodności
Użytkowanie, produkcja i działanie maszyn zgodnie z prawem określa dyrektywa maszynowa. Przedstawia ona wymogi w zakresie bezpieczeństwa pracy maszyn. Dlatego też ważne jest, by stosowali się do niej zarówno producenci maszyn, jak i ich użytkownicy. W związku z tym istnieje możliwość, a raczej konieczność, dostosowania maszyn do dyrektywy maszynowej.
Komisja Europejska, ustalając dyrektywę maszynową, ściśle określa nie tylko definicję maszyn, ale także wymogi, które muszą one spełniać. Dlatego też zawiera ona szereg wytycznych, które mają zwiększyć bezpieczeństwo użytkowania maszyny. Każda maszyna (poza tymi wyłączonymi przez dyrektywę), która jest użytkowana, musi posiadać deklarację zgodności z dyrektywą – taka maszyna jest oznaczona symbolem CE. Dlatego też przeprowadzenie odpowiedniego audytu szczegółowych elementów bezpieczeństwa i dostosowanie maszyny do wymogów to jedyna droga, by maszyna mogła być użytkowana zgodnie z prawem.
Dyrektywa maszynowa – czym jest
Akt prawny w sprawie maszyn, czyli dyrektywa maszynowa, powstała w roku 2006. Jednak jej praktyczne zastosowanie ma miejsce od roku 2009. Dyrektywa zawiera szczegółowe dane techniczne, które muszą charakteryzować używane maszyny. Dyrektywa ta odnosi się nie tylko do maszyn, które zostały zaprojektowane i wytworzone na terenie Unii Europejskiej. Wymogi należy też zastosować do maszyn które są importowane do krajów leżących na terenie Unii i tam użytkowane. Jak już wcześniej wspomniano, dyrektywa określa wymogi w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa osób użytkujących maszyny. Warto wiedzieć, że maszyny nieukończone nie podlegają dyrektywie.
Dyrektywa maszynowa – istotna dla producentów maszyn i zakładów produkcyjnych
Wymagania zasadnicze dyrektywy maszynowej są skierowane do producentów maszyn, którzy w związku z tym mają obowiązek zapewnić, że maszyna jest wyprodukowana i zbudowana tak, że spełnia wszystkie wymogi zawarte w dyrektywie. Producent ma też obowiązek dostarczyć użytkownikowi maszyny instrukcję jej obsługi oraz wszelkie niezbędne informacje na jej temat. W obowiązku pracodawcy jest też przygotowanie i udostępnienie dokumentacji technicznej. W gestii producenta leży również przeprowadzenie oceny ryzyka i z jej uwzględnieniem musi być zaprojektowana maszyna, tak by była bezpieczna w użytkowaniu. Z kolei użytkownik – np. zakład produkcyjny – nie może wprowadzić do użytku maszyny, która nie spełnia wymagań dyrektywy w zakresie bezpieczeństwa jej użytkowania. Pracodawca ma obowiązek zweryfikować działanie i budowę maszyny pod tym względem. Jak już nadmieniono, gdy maszyna spełnia wymogi dyrektywy, otrzymuje znaczek CE. Zdarza się, że by tak się stało, trzeba maszynę odpowiednio zmodernizować.
Zgodność maszyny z dyrektywą maszynową – dostosowanie –procedura
Dostosowanie maszyny do dyrektywy maszynowej poprzez jej modernizację to proces, podczas którego warto skorzystać z fachowej pomocy. Cały proces odbywa się od audytu maszyn i ocenienia, czy są spełnione wszystkie wymagania, które zawiera dyrektywa maszynowa. Podczas audytu zostaje też przeprowadzona ocena ryzyka. Jeśli maszyna nie spełnia wymogów, jest możliwość dostosowania maszyny do wytycznych zawartych w dyrektywie poprzez jej modernizację. Dla dopełnienia całego procesu przygotowana jest również wymagana przez dyrektywę dokumentacja. Takie rozwiązanie jest też zalecane w przypadku tzw. maszyn samoróbek.
Dostosowanie maszyny do wymogów dyrektywy maszynowej bez wątpienia wymaga fachowej wiedzy. W związku z tym dobrze jest skorzystać w tej kwestii z pomocy doświadczonych specjalistów – dysponują oni nie tylko profesjonalną wiedzą, ale i indywidualnym podejściem do potrzeb klienta.