Jak stworzyć bezpieczny i przyjazny dla użytkownika sklep internetowy?
Odpowiednie przystosowany i mogący pochwalić się zaufaniem klientów sklep online to jeden z celów, do których powinien dążyć praktycznie każdy, kto chce postawić na tego typu biznes. Jednak aby to zrobić, nie wystarczy wykupić hosting, domenę i postawić na nich intuicyjną stronę. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, w jaki sposób jest ona chroniona, czy chroni zarówno sprzedającego, jak i kupującego, a także czy oferuje rozwiązania mogące znacznie ułatwić bezpieczne zakupy.
Sklepy online, a protokoły internetowe.
Protokoły internetowe to zbiór reguł i procedur, które umożliwiają komunikację między urządzeniami w sieci. Protokoły te określają, w jaki sposób dane są przesyłane między urządzeniami, jakie formaty danych są używane i jakie procedury są stosowane do rozwiązywania problemów w przypadku błędów. Bez protokołów internetowych nie byłoby możliwe działanie Internetu na wielu płaszczyznach w bezpiecznej formie, a w szczególności sklepów internetowych, które umożliwiają płatności online.
Przy tworzeniu bezpiecznej strony z płatnościami online ważny jest przede wszystkim protokół https wraz z certyfikatem SSL.
Aby zabezpieczyć stronę przed atakami, konieczne jest zastosowanie protokołu HTTPS, który zapewnia szyfrowanie danych między użytkownikiem a serwerem. Protokół ten chroni dane przed przechwytywaniem przez osoby trzecie. „S” na końcu to między innymi informacja, że jest tu certyfikat SSL.
Certyfikat SSL (Secure Sockets Layer) to cyfrowy certyfikat, który potwierdza tożsamość witryny. Certyfikat SSL jest kluczowy dla bezpieczeństwa stron internetowych i zapewnia, że strona jest autentyczna.
Inne opcje gwarantujące bezpieczne zakupy i płatności online.
Certyfikaty internetowe to jedno, ale na bezpieczeństwo zakupów w naszym sklepie wpływają też inne opcje, na które powinniśmy postawić.
Ważne jest, aby wymagać od użytkowników silnych haseł podczas rejestracji i logowania na stronie. Silne hasła powinny składać się z różnych znaków, w tym dużych i małych liter, cyfr i symboli.
Należy sugerować autoryzację dwuskładnikową. Autoryzacja dwuskładnikowa to proces weryfikacji tożsamości użytkownika za pomocą dwóch niezależnych elementów. Na przykład, użytkownik może zostać poproszony o wpisanie hasła oraz o potwierdzenie otrzymanego kodu SMS lub e-mail.
Oferujmy bezpieczne metody płatności online, takie jak przelewy internetowe lub płatności kartą kredytową, powinny być chronione przez standardy bezpieczeństwa, takie jak 3D Secure.
Pamiętajmy, że zagwarantowanie klientom zarówno intuicyjnej formy zapoznania się z ofertą, jak i prostych, ale bezpiecznych płatności online to podstawa tego, aby mieć pewność, że wrócą do nas w przyszłości.