Dotacje Unijne 2023 w województwie Śląskim
Jeżeli chcecie Państwo poznać, jakie możliwości mogą dawać fundusze europejskie, zachęcam do zapoznania się z poniższym artykułem.
Dotacje Unijne 2023 - gdzie szukać?
Jeżeli są Państwo zainteresowani, aby otrzymywać informacje na bieżąco na temat dofinansowań i refundacji części projektów ze środków unijnych należy stale przeglądać stronę rządową w tym zakresie. Niezwykle istotna strona, na której można znaleźć, w jakim programie fundusze europejskie będą dla Państwa możliwe to Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zwana klasycznie jako PARP. Projekty są na bieżąco aktualizowane.
Przykładem firmy, która wspiera firmy w uzyskaniu pieniędzy z Unii Europejskiej jest Fertis. Więcej można dowiedzieć się na stronie: http://www.fertis.pl/. Jest to firma, która w dużej mierze pomaga organizacją z sektora mśp. Są do działania związane z pozyskaniem funduszy, od informowania o tym, że zaczyna się dofinansowanie, przez pomoc w przygotowaniu potrzebnej dokumentacji. Dla przedsiębiorcy może się to okazać niemała pomoc.
Fundusze europejskie dla Śląska - poznaj szczegóły
Fundusze europejskie są przyznawane dla danych regionów z Polski. W tym są to programy regionalne dla Śląska. Pierwszy z priorytetów zakłada dofinasowanie na realizację prac badawczych i rozwojowych dla przedsiębiorstw. Budżet funduszy europejskich wynosi prawie 380 mln euro.
W założeniu z dotacji unijnej pieniądze mają zostać przeznaczone na cyfryzację i automatyzację procesów, cyberbezpieczeństwo, czy też wdrożenie innowacji. W kolejnym etapie mają zostać wsparte projekty, które w ramach programu, mają poprawić efektywność energetyczną w mikro i małych przedsiębiorstwach.
Wszystkie te programy mają pomóc w tworzeniu nowoczesnej gospodarki i rozwojowi działalności gospodarczej w Polsce.
Patrząc na Dotacje Unijne 2023 to w pierwszym kwartale b r – w ramach FENG, dzięki Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości – rozpoczną się nabory do projektów: Ścieżka SMART (ogłoszenie naboru 7 luty, składanie wniosków od 21 lutego 2023 b r) oraz Współfinansowanie działań EDIH (ogłoszenie naboru 28 luty, składanie wniosków od 28 marca 2023 r.).
Jakie mogą być sposoby efektywnego wykorzystywania zasobów?
Środki unijne mogą zostać spożytkowane we wszelaki sposób. Może by to np. zakup maszyn, działalność związana z organizacjami badawczymi, szkolenia dla przedsiębiorców, usługi robotyzacji oraz wiele innych zwiększających parametr rozwoju firmy.
Patrząc na perspektywę budżetu funduszy unijnych na lata 2021-2027 Polska otrzyma największe środki, dotacje od początku członkostwa w Unii Europejskiej. Łącznie ma być to 76 mld euro, w tym 72,2 mld euro należących polityki spójności, jak również 3,8 mld euro z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Sumując jest to łącznie ponad 770 mld zł.
Walcząc o ochronę środowiska i zazielenienie przedsiębiorstw przewidziane są np. inwestycje w małe gospodarstwa oraz rolników. Wśród działań inwestycyjnych zaplanowano wsparcie na inwestycje, które poprawiają dobrostan bydła i świń, inwestycje w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE oraz te, które służą poprawie efektywności energetycznej, czyli inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF oraz te przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu.
Wskazane wdrożenia mają za zadanie zwiększyć konkurencyjność. Jest to działanie, które ma zbliżyć do obecnej modernizacji gospodarstw. Tylko aktywne działanie i dbałość o wnioski może umożliwić przedsiębiorstwom pieniądze, gdy spełnią warunki danej dotacji dla mśp.
Jak starają się Państwo pozyskiwać środki na swoje inwestycje?