Zaniżone odszkodowanie OC – czy można starać się o dopłatę?
Po kolizji drogowej, która wydarzyła się nie z naszej winy, otrzymujemy odszkodowanie z OC sprawcy. Ma ono pokryć szkodę, jednak nie zawsze tak się dzieje. Ubezpieczyciele często wypłacają zaniżone odszkodowanie OC, które nie wystarcza na naprawę pojazdu. Dlaczego tak się dzieje i jak starać się o zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej?
Likwidacja szkody nie zawsze przebiega po naszej myśli, nawet jeśli nie ponosimy winy za kolizję, w której uczestniczyliśmy. Towarzystwo Ubezpieczeniowe ma różne sposoby na wypłatę zaniżonego odszkodowania OC, licząc na to, że zaakceptujemy proponowaną kwotę. Co zrobić, gdy ubezpieczyciel wypłacił za niskie odszkodowanie?
Zaniżone odszkodowanie OC – dlaczego?
Towarzystwa Ubezpieczeniowe chcąc zaoszczędzić na wypłacie odszkodowania, stosują różne sposoby na obniżenie wysokości szkody. Poszkodowany nie zawsze jest w stanie ocenić, czy kwota jest odpowiednia, czy też otrzymał zaniżone odszkodowanie OC. Dlatego nie odwołuje się od decyzji ubezpieczyciela. Ma to miejsce przede wszystkim przy gotówkowej likwidacji szkody, gdy pieniądze są wypłacane do ręki. Poszkodowany sam decyduje, czy przeznaczy te pieniądze na naprawę auta, czy na inny cel. Nie wiedząc, ile kosztowałaby naprawa, nie jesteśmy w stanie ocenić, czy odszkodowanie nie jest za niskie.
Na czym oszczędzają ubezpieczyciele? Jednym ze sposobów jest zaniżanie wartości części eksploatacyjnych, takich jak opony, hamulce, tarcze, czy amortyzatory. Również wartość części stałych, niepodlegających eksploatacji, bywa zaniżana. Nawet wtedy, gdy wystąpiła szkoda całkowita i pojazd nie nadaje się do naprawy, możemy otrzymać za niskie odszkodowanie. Ubezpieczyciele zamiast droższego modelu biorą pod uwagę tańszą wersję, nie uwzględniają też dodatkowego wyposażenia ani dobrego stanu technicznego auta. W takich sytuacjach warto odwołać się od decyzji wypłaty odszkodowania.
Co zrobić w przypadku zaniżonego odszkodowania OC?
Jeśli otrzymałeś zaniżone odszkodowanie OC, możesz odwołać się od decyzji ubezpieczyciela. Aby zwiększyć swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie sprawy, warto dobrze przygotować się do tego kroku. Na początku należy dokładnie zapoznać się z procedurami obowiązującymi u danego ubezpieczyciela. Poproś też o dokumenty, na podstawie których została wydana decyzja. Dobrze umotywuj swój wniosek, a w miarę możliwości dołącz wycenę rzeczoznawcy lub wyliczenie kosztów naprawy od mechanika. Im lepszych argumentów użyjesz, tym większa szansa, że uda Ci się wywalczyć wyższą kwotę odszkodowania.