Co to jest cement i jakie jest jego zastosowanie?
Cement jest jednym z najważniejszych materiałów budowlanych, używanym jako spoiwo pomiędzy różnymi elementami budowlanymi, takimi jak kamienie, cegły, płytki itp. Zastosowania cementu w różnych dziedzinach budownictwa sprawiły, że jest on bardzo ważnym materiałem używanym w inżynierii lądowej. Sprawia to, że jest przede wszystkim integralną częścią infrastruktury miejskiej, w której pełni kluczową funkcję.
Co to jest cement i do czego służy?
Cement występuje w postaci bardzo drobnego, popielatego proszku (klinkieru). Zmieszany z wodą tworzy pastę, wiążącą poszczególne elementy surowców budowlanych. Składa się głównie z wapienia (wapnia), piasku lub gliny (krzemu), boksytu (aluminium) i rud żelaza. Może również zawierać pokruszone muszle, kredę, margiel, żużel wielkopiecowy czy łupek.
Wysokiej jakości cement dostępny jest na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/materialy-sypkie/cement
Służy do wykonywania zarówno betonu, jak i zaprawy murarskiej czy tynkarskiej. Beton składa się z cementu, wody, piasku i żwiru zmieszanych w określonych proporcjach, natomiast zaprawa robiona jest z cementu, piasku, kruszywa wapiennego oraz dodatków mineralnych. Oba surowce używane są nie tylko do łączenia skał, kamieni, cegieł, pustaków i innych elementów budowlanych w jedną całość, wypełniania lub uszczelniania wszelkich szczelin, tynkowania, prac murarskich, spoinowania, ale także w celach bardziej artystycznych: do wykonywania dekoracji i wymagających detali elementów.
Jakie jest zastosowanie cementu?
Sam cement zmieszany z wodnymi krzemianami i glinianami tworzy hydrofobową utwardzoną masę, służącą do konstrukcji hydroizolacyjnych, dlatego też jest użyteczny do wykonywania połączeń kanalizacyjnych, rur i podłóg wodoszczelnych. Jako trwały materiał o zbitej formie jest stosowany tam, gdzie wymagana jest twarda warstwa materiału, chroniąca odsłonięte powierzchnie konstrukcji przed niszczącymi czynnikami atmosferycznymi oraz niektórymi organicznymi lub nieorganicznymi chemikaliami. Stąd niezastąpiony jest też przy stawianiu fundamentów, chodników oraz dróg.
Ponadto obecny jest przy produkcji rur prefabrykowanych, pali, słupków ogrodzeniowych, dachów – a zatem zewnętrznych elementów konstrukcyjnych, oraz do elementów architektury wewnętrznej – podłóg, nadproży, schodów oraz filarów. Znajduje zastosowanie także w realizacji projektów na większą skalę, a zatem przy budowie ważnych obiektów inżynierskich, takich jak mosty, przepusty, zapory, zbiorniki wodne, tunele, latarnie morskie itp.
Jest to materiał wzmacniający i utrwalający konstrukcje. Dlatego bardzo ważne jest, aby ten używany w budownictwie był świeży, dobrej jakości i wolny od jakichkolwiek uszkodzeń. Jeżeli użyty zostanie cement o niezweryfikowanym pochodzeniu, wówczas struktura nie nabierze pożądanej wytrzymałości. Doprowadzi to również do różnych problemów w konstrukcji, takich jak nieszczelność, korozja, pęknięcia, a także zwiększy koszty konserwacji. Warto zatem kupować ten produkt w autoryzowanych źródłach sprzedaży, takich jak składy oraz markety budowlane, a przy samym zakupie zwrócić uwagę na oznaczenia znajdujące się na opakowaniu. Powinny one wskazywać na rodzaj, skład, czas wiązania, szybkość narastania wytrzymałości w czasie oraz odporność na warunki środowiskowe. Większość producentów decyduje się również na umieszczenie informacji o przeznaczeniu danego cementu, co jest klarownym rozwiązaniem, ułatwiającym wybór dla konsumenta.