Z kim Ukraińcy konkurują o pracę w Polsce
Na koniec września w Polsce oficjalnie zatrudnionych było 779,3 tys. obywateli Ukrainy. Według danych ZUS w kraju oficjalnie pracuje 1,168 mln obcokrajowców. Ukraińcy nadal stanowią większość ogółu pracujących cudzoziemców - 66,7%. Pod koniec 2023 r. na 1,125 mln oficjalnie zatrudnionych cudzoziemców, 750 tys. było obywatelami Ukrainy, co stanowiło prawie taki sam odsetek ogółu zatrudnionych cudzoziemców.
Wśród wszystkich cudzoziemców zatrudnionych w agencji 68% stanowią Ukraińcy i nadal plasują się na szczycie 10 krajów z których pochodzą migranci zarobkowi - poinformowało Centrum Analityczne międzynarodowej agencji zatrudnienia Gremi Personal. Drugie miejsce zajmują Gruzini i Białorusini – po 7%. 6% pracowników pochodzi z Mołdawii, po 3% z Kolumbii i Zimbabwe, po 2% z Filipin i Uzbekistanu oraz po 1% z Rwandy i Armenii. Na 15 000 osób, które w tym roku znalazły pracę za pośrednictwem agencji, zatrudnionych jest 40 narodowości.
Ukraińcy tradycyjnie pozostają największą grupą cudzoziemców pracujących w Polsce, a ich udział w rynku pracy nie zmienił się na przestrzeni roku. Od czasu agresji rosyjskiej na Ukrainę, ze względu na ograniczenia w opuszczaniu kraju dla mężczyzn w wieku poborowym, agencja zaczęła rekrutować coraz więcej osób z Azji, Afryki, a nawet Ameryki Południowej. Rynek pracy pochłania każdą ilość pracowników wykwalifikowanych: spawaczy, hydraulików, elektryków, tokarzy, malarzy, kierowców, a także pracowników nieposiadający specjalnych kwalifikacji do pracy fizycznej których szkolą pracodawcy na miejscu. Jednocześnie rynek w Polsce został nasycony pracownikami objętymi uproszczona procedurą zatrudnienia, a rekrutacja pracowników którzy wymagają wiz to średnio od 3 do 9 miesięcy oczekiwania.
Statystyki dotyczące zatrudnienia na przestrzeni ostatnich trzech lat znacząco się zmieniły - przed wojną 60% poszukujących pracy stanowili mężczyźni z Ukrainy, co zmieniło się od marca 2022 roku - wskaźnik ten spadł i utrzymuje się na stabilnym poziomie 40%, a większość, czyli 60% stanowią kobiety.
Brak rąk do pracy wśród Ukraińców stymuluje popyt wśród polskich pracodawców. Dlatego z jednej strony pracownicy są bardziej wybredni w wyborze pracy, z drugiej strony pracodawcy borykają się z częstą rotacją pracowników. Konkurencja o pracowników prowadzi do podwyżek stawek i poprawy warunków pracy, co jest zaletą dla ukraińskich pracowników. Trend w kierunku zatrudniania pracowników z Azji i Afryki już rośnie. Jednak pomimo tego, że polski rynek pracy jest coraz bardziej różnorodny, pracodawcy nadal preferują Ukraińców. I to nie tylko ze względu na uproszczoną procedurę zatrudnienia, ale także ze względu na to, że znani są z tego, że są dobrymi pracownikami i szybko adaptują się do nowych warunków i integrują z Polakami. - mówi Anna Dzhobolda, dyrektorka działu rekrutacji międzynarodowych Gremi Personal.