Kupowanie mieszkania w centrum miasta może być złym pomysłem

Kupowanie mieszkania w centrum miasta może być złym pomysłem

Ceny lokali drożeją w szybkim tempie, które jednak jest niższe poza centrami miast. Inwestowanie w takie lokalizacje może zapewnić nawet dwukrotnie wyższą stopę zwrotu i to właśnie pod tym względem rynek nieruchomości ostatnio bardzo się zmienił.


Spośród 15 miast, które są największymi rynkami mieszkaniowymi już tylko w 5 z nich ceny ofertowe na rynku pierwotnym nie przekraczają 10 tys. zł za m kw. Najdroższa jest Warszawa ze średnią ceną proponowana przez deweloperów 14 880 zł za m kw. Niewiele tańszy jest Kraków - 14 216 zł. Jak wynika z raportu NBP za III kw. 2023 r. Po raz pierwszy barierę 10 tys. zł przekroczył Lublin (10 049 zł za m kw.).

Gdy NBP porównał ceny transakcyjne, okazało się, że bariera 10 tys. zł przekroczona została w 6 z 15 miast. Dla Warszawy wynosiła 13 980 zł, a dla Krakowa 12 240 zł (9 198 zł dla wspominanego Lublina). Rok wcześniej ceny dla tych trzech miast wynosiły odpowiednio 12 912  zł, 11 731zł i 9 382 zł. Dla Warszawy wzrost r/r przekroczył 1 tys. zł za m kw.

- Kupowanie mieszkania w centrum miasta nie zawsze musi być dobrym pomysłem nawet pomimo dobrej lokalizacji - mówi w rozmowie z MarketNews24 Kuba Karliński, założyciel spółki Magmillon, autor książki „Zarabiajmy na nieruchomościach”.  – Tak było do niedawna, jednak ostatnie wzrosty cen nieruchomości spowodowały, że różnice w cenie pomiędzy centrum i obrzeżami wynoszą już nawet kilkadziesiąt procent.

Nowe mieszkania w centrach największych polskich miast są zdecydowanie droższe niż na ich peryferiach, co ma wpływ na stopę zwrotu z inwestycji. Nawet pomimo wyższego czynszu w centrum, to tam właśnie zwrot z inwestycji staje się mniej atrakcyjny w porównaniu do „peryferii”, zwłaszcza że takie lokalizacje mogą okazać się bardzo dobrze skomunikowane z centrum.

Warto inwestować tam, gdzie łatwo dojeżdża się zarówno do miejsca pracy jak i do centrum. Tam, gdzie są usługi, a ludzie będą chcieli się również tam przeprowadzać.

- Podobnie jest z inwestowaniem w lokale użytkowe, a przykładem al. Jerozolimskie przy krańcach  Warszawy – wyjaśnia K.Karliński z Magmillon. – Lokal o powierzchni bliskiej 20 m kw. można kupić za 219 tys. zł netto, a stopa zwrotu z inwestycji wynosi 8%, gdy średnia stopa zwrotu z wynajmu mieszkania w okolicach centrum stolicy to ok. 4%.

Źródło: MarketNews24
MarketNews24