Optymistyczne plotki i smutne fakty.

Słabe krajowe dane o produkcji i wynagrodzeniach zatrzymały aprecjację złotego. W USA przedłuża się zawieszenie rządu federalnego. Pojawiły się pogłoski, iż Waszyngton jest skłonny złagodzić taryfy w celu szybszego zakończenia negocjacji z Chinami. Rynek coraz mocniej wierzy w wycofanie wniosku Wielkiej Brytanii o wyjście z UE.


Michał Sikora

Na szerokim rynku panuje zupełna cisza, jeśli chodzi o istotniejsze impulsy do handlu, więc zmienność notowań jest znikoma. Na dodatek opublikowane dziś bardzo słabe krajowe dane makro powstrzymały ewentualną dalszą aprecjację złotego. Produkcja przemysłowa wzrosła w grudniu zaledwie o 2,8% (oczekiwano 5,1%), a dynamika produkcji budowlano-montażowej wyniosła jedynie 12,2% (prognoza 15,1%). Pogorszyła się również sytuacja na rynku pracy, gdzie tempa wynagrodzeń wyhamowało do 6,1% (spodziewano się 7,3%).

Tymczasem za Oceanem przedłuża się częściowe zawieszenie rządu federalnego. Nieoficjalnie mówi się, iż niektórzy doradcy Białego Domu zauważają, że D. Trump nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia, jakie niesie brak wypłat dla 800 tys. pracowników federalnych i namawiają prezydenta do znalezienia sposobu na zakończenie paraliżu. Inną konsekwencją jest brak publikacji niektórych danych makro, co utrudnia ocenę bieżącej kondycji gospodarki i może skłaniać Fed do tym bardziej ostrożnej i cierpliwej polityki stóp procentowych. Natomiast w temacie negocjacji z Chinami pojawiają się raczej kolejne plotki aniżeli fakty. Ostatnie mówią, iż Sekretarz Skarbu USA, S. Mnuchin, jest skłonny obniżyć lub nawet wycofać niektóre taryfy na chińskie towary, co potwierdzałoby wcześniejsze doniesienia o tym, iż Waszyngtonowi zaczęło bardziej zależeć na rychłym zakończeniu wojny handlowej.

Brak nowych wiadomości ws. Brexitu odbierany jest przez rynek za dobrą monetę, zwiększającą szansę na anulowanie całego procesu w ogóle. Dzięki temu postępuje aprecjacja funta, który w relacji do złotego jest obecnie najdroższy od połowy listopada ubiegłego roku. Premier May, której rząd z trudem obronił się w głosowaniu nad wotum nieufności, ma czas do poniedziałku na przedstawienie nowej propozycji wyjścia z UE. Lider opozycji, J. Corbyn, odmówił jednak wzięcia udziału w negocjacjach i opowiada się za powtórnym referendum. Skala porażki wypracowanej umowy ws. Brexitu również zdaje się przekonywać rynek do scenariusza wycofania wniosku o rozwód.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:10):

CHF/PLN – 3,7780 / 3,8104
EUR/PLN – 4,2717 / 4,3027
USD/PLN – 3,7549 / 3,7849
GBP/PLN – 4,8445 / 4,8927
EUR/USD – 1,1338 / 1,1434

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl