Rynek nie „łyka” słów Barnier’a.

Notowania złotego bez większych zmian. Jutro posiedzenia EBC, Banku Anglii. Inwestorzy liczą na podwyżkę stóp procentowych w Turcji o przynajmniej 300 pb. Chiny spróbują nałożyć sankcje na USA za pośrednictwem Światowej Organizacji Handlu. Umowa brexitowa ma być gotowa nawet w ciągu 6-8 tygodni.


Michał Sikora

Od wczoraj na rynku nie pojawiły się żadne ważne informacje, a notowania polskiej waluty przeszły w chwilową stabilizację w oczekiwaniu na decyzje aż 3 istotnych banków centralnych. Większe ruchy odnotowano jedynie na franku szwajcarskim, gdzie wyrównanie sierpniowych maksimów i utworzenie formacji podwójnego szczytu przyniosło kilkugroszowe odreagowanie. Od jutra wkraczamy w znacznie ciekawszą część tygodnia, a w kontekście sytuacji złotego najważniejsze będą ruchy Tureckiego Banku Centralnego.

Bank zapowiedział wcześniej zmianę w polityce monetarnej na najbliższym posiedzeniu i inwestorzy liczą na podwyżkę stóp procentowych o przynajmniej 300 pb. Reakcja rynku na decyzję tureckich bankierów będzie miała istotny wpływ na sentyment względem wszystkich walut krajów rozwijających się i możliwości kontynuacji korekty notowań złotego, której sprzyja trwająca od kilku dni przecena dolara na szerokim rynku.

Trump nadal nie podjął decyzji odnośnie nowych ceł na chiński import. Tymczasem Pekin zamierza zwrócić się do Światowej Organizacji Handlu (WTO) o pozwolenie na nałożenie sankcji handlowych na Waszyngton za niestosowanie się do wyroku tej instytucji w sprawie stosowania ceł antydumpingowych na niektóre chińskie towary. Z kolei M. Barnier dostarczył kolejnego impulsu do wzrostu notowań funta, zapowiadając, iż porozumienie brexitowe jest możliwe do osiągnięcia w ciągu 6-8 tygodni.

Inwestorzy pomni wcześniejszych doświadczeń nie „łykają” już jednak kolejnych entuzjastycznych wypowiedzi głównego negocjatora ze strony UE, a aprecjacja brytyjskiej waluty wydaje się być napędzana jedynie zamykaniem krótkich pozycji. Jutro poza posiedzeniem EBC, także spotkanie Banku Anglii, któremu M. Carney będzie przewodniczył do stycznia 2020r. Pierwotnie jego kadencja miała się zakończyć w czerwcu przyszłego roku.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:15):

CHF/PLN – 3,8151 / 3,8471
EUR/PLN – 4,2950 / 4,3260
USD/PLN – 3,7011 / 3,7310
GBP/PLN – 4,8100 / 4,8591
EUR/USD – 1,1535 / 1,1631

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

13. września:
10:00 Polska Inflacja
13:00 Wielka Brytania Stopa procentowa
13:00 Wielka Brytania Protokół z posiedzenia Banku Anglii
13:00 Turcja Stopa procentowa
13:45 Eurostrefa Stopa procentowa
14:30 Eurostrefa Wystąpienie prezesa EBC, M. Draghi’ego
14:30 USA Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl