Ważne dane dla EURUSD

Ostatniej doby byliśmy świadkami serii ważnych odczytów danych makroekonomicznych. Miały one spory wpływ na zawirowania na głównej parze walutowej świata, jaką jest EURUSD.


Maciej Przygórzewski

Optymizm za Oceanem

Wczorajsze wstępne indeksy PMI w USA zarówno dla przemysłu jak i dla usług okazały się wyraźnie wyższe od oczekiwań. Poziomy 56,7 pkt i 57,7 pkt odpowiednio dla subindeksów przemysłowego i usługowego, to obiektywnie dobre wyniki nawet w świecie bez pandemii. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że to wyniki wyraźnie powyżej i tak pozytywnych oczekiwań. Nie może zatem dziwić, że po tych danych dolar wyraźnie zyskiwał na wartości. Dzisiaj od rana jednak stracił już większość tej zmiany.

PKB w Niemczech

Dzisiaj rano poznaliśmy dane z niemieckiej gospodarki. Najpierw o 8:00 rano był to wzrost PKB, który w III kwartale wyniósł imponujące 8,5% PKB, w rezultacie zmniejszając recesję z oczekiwanych 4,1% na 3,9%. Drugi odczyt przyszedł dwie godziny później. Indeks instytutu IFO osiągnął 90,7 pkt i był niemal równy oczekiwaniom. Te drugie dane nie wzbudziły już takiego entuzjazmu na rynku, ale to odczyty z Niemiec były jedną z przyczyn wspomnianej korekty wczorajszych umocnień dolara względem euro.

Bitcoin sięga 19 000 USD

Dzisiaj po raz pierwszy od szczytów z końca 2017 roku, po trzech latach bitcoin powraca powyżej bariery 19 000 dolarów. Już teraz trwają dyskusję czy upadek będzie równie szybki i spektakularny jak trzy lata temu. Z drugiej strony nie brakuje głosów zapowiadających, że obecna hossa potrwa znacznie dłużej. Warto zwrócić uwagę, że obecnie bitcoin stanowi istotnie wyższy procent wartości całego rynku kryptowalut, zatem pomimo ceny bliskiej rekordu kapitalizacja całego rynku wynosi wciąż niewiele ponad ⅔ tego co trzy lata temu.

Maciej Przygórzewski, główny analityk walutowy Walutomat.pl
Źródło: Internetowykantor.pl

INFORMACJE O MARCE

Internetowykantor.pl to pierwszy w Polsce kantor online, który działa nieprzerwanie od 2010r. Serwis umożliwia tanią, szybką i przede wszystkim bezpieczną wymianę walut, bez konieczności wychodzenia z domu. Obecnie z usług serwisu korzysta 220 tysięcy klientów, którzy rocznie wymieniają ponad 4 miliardy złotych.