System zarządzania produkcją - oto, co musisz o nim wiedzieć przed podjęciem decyzji o zakupie

System zarządzania produkcją - oto, co musisz o nim wiedzieć przed podjęciem decyzji o zakupie

Rozwiązania informatyczne wspierają niemal wszystkie segmenty biznesowej działalności. Nie inaczej jest również z produkcją. Ten niezwykle skomplikowany proces wymaga olbrzymich ilości informacji, jednocześnie od tempa ich przetwarzania oraz wiarygodności zależy bezpośrednio osiągana efektywność. Ogromny wpływ na rentowność ma również monitorowanie przebiegu prac oraz odpowiednia analiza i planowanie. Wsparciem dla wszystkich tych obszarów może stać się system zarządzania produkcją. Odpowiednio dobrany i skonfigurowany pomoże w optymalizacji działań i przyspieszeniu procesów zachodzących w firmie. Warto dowiedzieć się więcej na jego temat.


System zarządzania produkcją: czym jest?

Systemy zarządzania produkcją MES (Manufacturing Execution System) łączą w sobie dwa obszary pracy działów produkcyjnych: z jednej strony wykorzystują rozwiązania informatyczne, pozwalające na efektywną analizę informacji i wygodne zarządzanie poszczególnymi procesami, z drugiej opierają się również na automatyce przemysłowej, umożliwiającej pozyskiwanie danych oraz sterowanie urządzeniami. Aby osiągać maksimum korzyści ze wdrażania systemu zarządzania produkcją, jego implementację należy powierzyć doświadczonemu podmiotowi, takiemu jak firma Kotrak, zajmująca się także dostawą systemów ERP czy rozwiązań Business Intelligence, pozwalających jeszcze lepiej zarządzać biznesem i podejmować właściwe decyzje.

Wiele obszarów pracy

Właściwie skonfigurowany system zarządzania produkcją obejmuje niemal wszystkie aspekty funkcjonowania tego działu przedsiębiorstwa. Zajmuje się m.in.:

  • Monitorowaniem stanu prac,
  • Monitorowaniem stanu urządzeń wykorzystywanych w produkcji,
  • Analizą zapotrzebowania, potrzebnych surowców,
  • Zarządzeniem jakością,
  • Zarządzaniem ruchem i zasobami ludzkimi,
  • Delegowaniem zadań produkcyjnych,
  • Pozyskiwaniem danych.

System zarządzania produkcją pozwala więc na usprawnienie wielu aspektów działań produkcyjnych, wpisuje się przy tym w zdecydowanie szerszy schemat działań i umożliwia osiągnięcie jeszcze większych korzyści. Poszczególne sektory funkcjonowania oprogramowania zamykają się w ramach konkretnych modułów, które wzajemnie ze sobą współpracują i pozwalają na połączenie procesu produkcji w ramach jednej całości.

Potencjał Przemysłu 4.0

Systemy zarządzania produkcją są jednym z ważnych filarów czwartej rewolucji przemysłowej, stawiającej przede wszystkim na cyfrowy aspekt funkcjonowania współczesnych przedsiębiorstw, w tym również przedsiębiorstw produkcyjnych. Decydując się na transformację, warto postawić na stworzenie spójnego środowiska. To może uwzględniać systemy ERP (ang. Enterprise Resource Planning, zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa), pozwalające na kompleksowe zarządzanie wszystkimi aspektami funkcjonowania firmy oraz usprawnienie obiegu informacji czy dokumentów. Umożliwi to zwiększenie efektywności przetwarzania procesów i znacznie ułatwi wykonywanie obowiązków wszystkim pracownikom, także kadrom zarządzającym.

System zarządzania produkcją i rozwiązania BI

Olbrzymie szanse na rozwój i podejmowanie optymalnych decyzji biznesowych oferują natomiast rozwiązania Business Intelligence. Informacje pozyskane dzięki systemowi zarządzania produkcją mogą być dzięki nim w łatwy sposób przetwarzane i poddawane analizie. Narzędzia BI pozwalają także na ich zindywidualizowaną wizualizację oraz łatwe tworzenie raportów na podstawie danych pochodzących ze zróżnicowanych źródeł. Dzięki nim proces interpretowania informacji jest bardzo łatwy, co przekłada się zarówno na podejmowane decyzje biznesowe, jak i jeszcze bardziej efektywne kontrolowanie i zarządzanie działaniami produkcyjnymi.

Źródło: MarketPortal.pl