AXA przejęta przez UNIQA - jak się zmieni rynek ubezpieczeń?
Wiemy już na pewno, że Grupa AXA wyjdzie z Polski, a jej działalność przejmie UNIQA. Sprawdzamy, jak ta sytuacja zmieni układ sił na polskim rynku ubezpieczeniowym.
Pogłoski o wyjściu piątego największego ubezpieczyciela z polskiego rynku wzbudzały zrozumiałe zainteresowanie. Od niedawna wiemy, że doniesienia na ten temat były całkowicie prawdziwe.
Grupa AXA ogłosiła, że za około 1 mld euro sprzeda swoją ubezpieczeniową działalność na terenie Polski, Czech oraz Słowacji. Drugą stroną transakcji będzie UNIQA, która dzięki temu znacząco zwiększy swoje znaczenie na polskim rynku. Sprawdzamy, czy opisywana transakcja wykreuje nowego lidera rynkowego.
Spore zmiany na rynku ubezpieczeń
Mimo dłuższej obecności w Polsce (30 lat działalności UNIQA w naszym kraju do 14 lat obecności AXA) UNIQA posiada wyraźnie mniejsze znaczenie rynkowe.
„Dotyczy to zarówno sprzedaży polis z działu I (ubezpieczenia na życie), jak i dystrybucji ubezpieczeń należących do działu II (polisy majątkowe oraz pozostałe polisy osobowe)” - zauważa Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Z danych Komisji Nadzoru Finansowego za trzy pierwsze kwartały 2019 r. wynika, że pod względem udziału w składce przypisanej brutto ubezpieczeń na życie UNIQA TU na ŻYCIE S.A. zajęła dopiero dziewiętnaste miejsce z udziałem rynkowym wynoszącym 0,5%. Spółka AXA ŻYCIE TU wypadła znacznie lepiej, osiągając dziewiątą pozycję z udziałem rynkowym 3,2%.
„Przejęcie ubezpieczeniowego biznesu firmy AXA oznacza zatem dla Grupy UNIQA szansę na znaczące wzmocnienie swojej pozycji sprzedażowej na rynku polis na życie” - wyjaśnia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
AXA posiada także większy udział w składce przypisanej brutto działu II. Z wynikiem 4,7% zajęła piąte miejsce w rynkowej klasyfikacji.
„Na podstawie danych z poniższej tabeli można przypuszczać, że przejęcie biznesu AXA pozwoli spółce należącej do firmy UNIQA na osiągnięcie czwartej pozycji (pod względem udziału w rynku ubezpieczeń majątkowych i pozostałych polis osobowych). Wynik na poziomie około 7,5% przypisanej składki brutto z działu II będzie oznaczał bardzo dużą stratę do Warty i całkiem sporą przewagę nad firmą Allianz” - komentuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Jak zmieni się rynek OC?
Wśród polskich kierowców AXA ma opinię ubezpieczyciela, który dość często proponuje niskie składki OC i AC. UNIQA oferuje raczej standardowe ceny ubezpieczeń komunikacyjnych.
„Na obecną chwilę trudno powiedzieć, jaka będzie polityka cenowa wzmocnionej firmy UNIQA na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych. Właśnie dlatego nie można przesądzać, czy niedawno ogłoszona transakcja oznacza, że polskim kierowcom trudniej będzie otrzymać ofertę bardzo taniego OC” - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.