Próba ugody Frankowiczów z bankami

Próba ugody Frankowiczów z bankami

Zgodnie z zapowiedzią profesora Modzelewskiego na manifestacji Frankowiczów, został przygotowany dokument, który należy złożyć w celu ugody z bankiem.


Podczas manifestacji Frankowiczów w sobotę 28 lutego 2015 roku, profesor Modzelewski złożył deklarację, iż przygotuje i opublikuje dokument, który będzie można wykorzystać do zawarcia ugody z bankiem. Wniosek o zawezwanie próby ugodowej jest już dostępny na stronach Instytutu Studiów Podatkowych. 

Dokument można pobrać ze tej strony lub bezpośrednio, tutaj. Do dokumentu ugody załączona jest również instrukcja.

Wzór wniosku o zawezwanie do próby ugodowej przeznaczony jest wyłącznie dla kredytobiorców będących osobami fizycznymi - konsumentami (co oznacza, że nie mogą go stosować osoby fizyczne, które kredyt zaciągnęły jako przedsiębiorcy).

Wzór wniosku dotyczy wyłącznie umów kredytowych, w których kwota nominalna udzielonego kredytu wyrażona została pierwotnie w złotych polskich, a dopiero następnie przeliczono ją na Franki szwajcarskie (CHF) i lub inną walutę (indeksacja).

Najważniejszą i zarazem najtrudniejszą kwestią we wniosku jest obliczenie kwoty z tytułu zwrotu nienależnie pobranych świadczeń w okresie, wynikającą z niedopuszczalnego waloryzowania należności banku na podstawie klauzul niedozwolonych oraz kwoty z tytułu zwrotu nienależnie pobranego ubezpieczenia niskiego wkładu własnego (UNWW).

Aby oszacować nadpłacone raty można skorzystać z pomocnego kalkulatora w formie Excela (do pobrania bezpośrednio z tego miejsca).

Składając wezwanie należy wskazać sąd rejonowy ogólnie właściwy dla przeciwnika – tzn. sąd, w którego okręgu ma siedzibę bank oraz uiścić opłatę sądową w wysokości 40 zł.

Próba ugodowa ma być ostatnią szansą przed procesem sądowym. W przypadku odrzucenia przez bank próby ugody nie pozostaje nic innego niż dochodzenie swoich racji na drodze sądowej osobiście lub w pozwie zbiorowym.