Jak wprowadzenie kaucji za butelki wpłynie na ceny

Jak wprowadzenie kaucji za butelki wpłynie na ceny

Wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce wywoła znikomy impuls inflacyjny, ponieważ roczny koszt w przeliczeniu na statystycznego obywatela nie powinien przekroczyć 30 zł.


System kaucyjny działa w 13 krajach Europy. Średni odzysk opakowań do napojów to 90%. Z 4,6 mld butelek PET pojawiających się rocznie na polskim rynku, ponad 4 mld. sztuk  może trafić do recyklingu.

System kaucyjny obejmuje nie tylko butelki PET, ale również butelki szklane i puszki. Jednak w wielu krajach jednorazowe butelki szklane nie są objęte systemem. Doświadczenia tych krajów, które wprowadziły system kaucyjny są bardzo pozytywne.

- W Polsce według projektu Ministerstwa Klimatu i Środowiska butelki jednorazowe także nie zostały objęte systemem - mówi w rozmowie z MarketNews24 Robert Szyman, Dyrektor Generalny Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych (PZPTS).

Nie będzie to dobre dla środowiska, ale zaproponowano takie rozwiązanie ponieważ te właśnie frakcje obciążają bardzo system pod względem kosztowym, wymagają m.in. powierzchni na ich gromadzenie w sklepach.

Koszt wprowadzenia systemu jest niewielki, a korzyści związane z ochroną środowiska są bardzo istotna wartością.

- Impuls inflacyjny, czyli wpływ na cenę napojów będzie niewielki, szacuje się, że wynosi dla statystycznego mieszkańca 4-5 euro rocznie wyjaśnia R.Szyman z PZPTS.

Obecnie odzyskujemy zaledwie 50% butelek PET, z 240 tys. ton rocznie trafiających na rynek. Odzyskując 90% możemy uzyskać dodatkowo 100 tys. ton czystego surowca, do ponownego wykorzystania przy produkcji butelek.

Źródło: MarketNews24
MarketNews24