Na czym warto skupić się przed podjęciem pracy?
Poszukiwania pracy bywają bardzo stresujące, ale pierwsze dni w nowej firmie mogą być jeszcze trudniejsze. Odczucie to potęguje się zwłaszcza wówczas, gdy jest to pierwsza praca albo gdy wracamy na rynek po dłuższej przerwie (np. po poważnej chorobie czy po wychowywaniu dziecka). Niepokój związany z aklimatyzacją sprawia, że część kandydatów po prostu nie pojawia się u pracodawcy już pierwszego dnia, przekreślając swoje szanse. Co zrobić, aby pierwszy dzień w pracy nie był tak stresujący? Jak się do niego dobrze przygotować?
Ocena oferty pracy – jak jej dokonać?
Przygotowanie do podjęcia nowej pracy zaczynają się już na etapie przeglądania ofert. Jest ich mnóstwo na licznych portalach i w mediach społecznościowych – po czym poznać, że dane ogłoszenie jest warte uwagi i pochodzi z zaufanego źródła?
Przede wszystkim należy polegać wyłącznie na sprawdzonych serwisach internetowych z pracą. Tutaj ogłoszeniodawcy są weryfikowani, mamy zatem pewność, że oferty nie stanowią próby wyłudzenia danych osobowych czy innego oszustwa. Tutaj https://www.gowork.pl/opinie/produkcja-czesci-i-materialow-eksploatacyjne-pojazdow;kat co więcej, możesz również przejrzeć opinie o pracodawcach, pisane przez obecnych i przez byłych pracowników, jak również przez osoby, które uczestniczyły w rekrutacji. Dzięki temu od razu możesz odrzucić te firmy, które nie cechują się właściwym podejściem do pracownika.
Przygotowanie do pracy – o czym pamiętać przed pierwszym dniem?
Jeśli rekrutacja przebiegła pomyślnie i już wkrótce przyjmiesz nowe obowiązki, to zapewne radość miesza się u ciebie ze strachem. To normalny objaw – obawiamy się, że nie podołamy, że szef będzie zbyt ostry lub koledzy niesympatyczni albo że popełnimy jakiś poważny błąd, który zdyskwalifikuje nas już na starcie.
Pierwszą poradą jest więc niezamartwianie się. Zastanów się, co zadecydowało o wyborze na dane stanowisko właśnie ciebie. Skoncentruj się na swoich dobrych stronach, które niewątpliwie odkrył również rekruter. Pewność własnej wartości poprawi ci samopoczucie i zniweluje przynajmniej część tremy.
Staraj się sam sobie nie przeszkadzać: idź spać wcześniej, aby móc wypocząć przed pierwszą dniówką. Nastaw budzik z zapasem, żeby nie wychodzić z domu w pośpiechu albo się nie spóźnić – to byłoby bardzo źle widziane. Pamiętaj też o drobiazgach: zjedz lekkie śniadanie, które nie obciąży ściśniętego żołądka. Zapakuj coś do jedzenia również na przerwę obiadową. Ubierz się w wygodne ciuchy, użyj ulubionych perfum – wszystko to doda ci pewności siebie.
Pozytywne myślenie – dlaczego jest takie ważne?
Kiedy jesteś już na swoim stanowisku, przede wszystkim porzuć czarnowidztwo. Inaczej możesz paść ofiarą mechanizmu samospełniającej się przepowiedni: jeśli będziesz sobie powtarzać, że się do czegoś nie nadajesz i na pewno zrobisz coś źle – to prawdopodobnie tak właśnie się stanie.
Zamiast tego pamiętaj o swoich kwalifikacjach i mocnych stronach. W trudniejszych momentach przypominaj sobie radosne chwile z życia. Możesz także zaplanować dla siebie drobny upominek – w nagrodę za udany pierwszy dzień.
Trudny okres adaptacji – jak go przetrwać?
Większość nowozatrudnionych pracowników porzuca pracę w ciągu pierwszych sześciu miesięcy od jej podjęcia – to dlatego, że okres adaptacji bywa stresujący i niesatysfakcjonujący. Wiele firm dostrzega problem i wdraża specjalne programy powitalne dla rekrutów.
Pamiętaj, że nikt nie oczekuje od ciebie znajomości specyfiki firmy w pierwszych tygodniach. Dowiedz się, komu możesz zadawać pytania i kogo prosić o pomoc.