Jak producenci opakowań wdrażają idee zrównoważonego rozwoju?

opakowania

Jak producenci opakowań wdrażają idee zrównoważonego rozwoju? 

Obecnie dużo mówi się o ekologii, ochronie planety i ideach zrównoważonego rozwoju. Świadomość ekologiczna wśród producentów i konsumentów stale rośnie i obie grupy koncentrują swoją uwagę na produktach i rozwiązaniach bezpiecznych dla środowiska. Jak w praktyce producenci opakowań tekturowych dbają o aspekty zrównoważonego rozwoju? 

Jakie znaczenie dla firm produkujących opakowania kartonowe ma zrównoważony rozwój?

Idea zrównoważonego rozwoju, w podstawowym ujęciu, oznacza ochronę zasobów naturalnych planety. Jak to określenie odnosi się do firm wytwarzających opakowania kartonowe?  

Producenci opakowań i branży poligraficznej co cztery lata spotykają się na targach Drupa w Düsseldorfie, gdzie mogą konsultować zmiany zachodzące w danej gałęzi produkcji. Na wydarzeniu od wielu edycji poruszane są kwestie ekologiczne. W ostatnim czasie wiele przedsiębiorstw z branży opakowań wdrożyło w swojej działalności koncepcje oraz materiały, które pomagają zmniejszyć zużycie zasobów naturalnych oraz ograniczają emisję CO2 do atmosfery. 

Certyfikat FSC w branży opakowań

Certyfikat FSC poświadcza, że surowce wykorzystywane w procesie produkcji materiałów pochodzą z odpowiedzialnych źródeł zasobów leśnych. Certyfikat FSC CoC, uzyskany przez jednego z liderów wśród producentów opakowań w Polsce – firmę Royalpack – oznacza, że każdy etap produkcji spełnia normy środowiskowe i przebiega według ściśle określonych rygorystycznych  wymogów, z zachowaniem dobrych praktyk. 

Ekologiczne pudełka kartonowe Natura Line – Sila Liner i Grass Liner

Wśród opakowań producentów kartonów tekturowych, wyróżnia się linia produktów Natura Line, która jest znakomitym przykładem serii tworzonej w zgodzie z ideami zrównoważonego rozwoju. Pudełka eko powstają z przyjaznego środowisku materiału, jakim jest papier z trawy.

Proces odpowiedzialnej produkcji tej linii uwzględnia użycie w trakcie wytwarzania produktu materiałów recyclingowych i biodegradowalnych. Opakowania są zatem nie tylko doskonałej jakości, piękne i funkcjonalne, ale także w pełni ekologiczne.

Sila Liner jest grupą produktów z linii Natura Line, która wyróżnia się ekologicznością i wysoką jakością druku. Papier z długich włókien celulozowych jest trwały i odporny na wilgoć. Może mieć wybarwienie białe lub ciemnobrązowe i jest stosowany głównie do opakowań jednostkowych i zbiorczych oraz standów wystawowych. Oczywiście produkty z tej serii posiadają certyfikat FSC. 

Z uwagi na proces wytwarzania unikalną serią jest Grass Liner – z niepowlekanego papieru na bazie celulozy z domieszką świeżych włókien z drewna lub makulatury. Posiada certyfikat FSC oraz certyfikat ISEGA, który świadczy o dopuszczeniu do kontaktu z żywnością. Nie powoduje alergii, co sprawia, że znajduje zastosowanie w branżach: kosmetycznej, spożywczej czy małego AGD. Co ważne, proces produkcji papieru z trawy jest wyjątkowo ekologiczny:

  • na etapie przygotowania do produkcji nie wykorzystuje się chemii;
  • emisja CO2 jest mniejsza;
  • procesy wymagają zużycia mniejszych ilości wody;
  • wpływ na bioróżnorodność środowiskową jest o ok. 1/4 mniejszy. 

Zalety opakowań ekologicznych

Firmy produkujące opakowania kartonowe eko wymieniają całą listę ich zalet:

  • są bezpieczne dla środowiska;
  • nie powodują reakcji alergicznych (są testowane dermatologicznie);
  • nadają się do recyclingu;
  • można je kompostować (tektura z ekotrawy);
  • posiadają certyfikat FSC;
  • są odpowiednie do druków offsetowych;
  • sprawdzają się w branżach: kosmetycznej, spożywczej, AGD.