Faktoring a stabilność finansowa firm – Jak zabezpieczyć płynność kapitałową?

faktoring

Płynność kapitałowa przedsiębiorstwa to jeden z najważniejszych aspektów, który determinuje nie tylko rozwój, ale przede wszystkim możliwość realizowania codziennych obowiązków i regulowania bieżących zobowiązań. W realiach biznesu coraz częściej te podstawowe cele stanowią ogromne wyzwanie, dlatego firmy sięgają po sprawdzone źródła finansowania zewnętrznego - w tym faktoring.


Czym jest faktoring?

Zanim wyjaśnimy, jak faktoring może wpłynąć na stabilność finansową firmy, warto zdefiniować samą istotę usługi faktoringu. To proces zewnętrznego finansowania, w którym główną rolę gra faktor i my, jako klient. Faktoring wierzytelnościowy polega na sprzedaży faktur z długim terminem płatności faktorowi, który w zamian za cesję natychmiastowo dostarcza nam środków pieniężnych. 

Co to oznacza w praktyce? Nie musimy czekać kilkudziesięciu (a w skrajnych przypadkach nawet 180) dni na to, aż nasz partner biznesowy wyśle nam przelew z tytułu opłacenia faktury, a gotówkę otrzymujemy natychmiast. Dlaczego jednak korzystać z takiej usługi, jeśli możemy po prostu zmienić zasady współpracy ze swoimi klientami, wystawiając faktury z krótkim, 7-dniowym terminem płatności? Niestety w wielu branżach jest to praktycznie niemożliwe, a i często my, jako firma mniejsza, podwykonawcza, nie ma pozycji do stawiania jakichkolwiek warunków. Efektem tego są tysiące złotych zamrożonych w należnościach, które będą zrealizowane dopiero za kilka tygodni. Faktoring to usługa, która umożliwia uwolnienie tych środków za pośrednictwem faktora i natychmiastowe inwestowanie ich w rozwój firmy lub regulowanie najpilniejszych zobowiązań. 

Jak wygląda proces uzyskania faktoringu?

W jaki sposób przedsiębiorca może wnioskować o zewnętrzne finansowanie w ramach faktoringu? Nie ulega wątpliwości, że faktoring online w PragmaGO to najłatwiejszy sposób na pozbycie się problemu faktury z długim terminem płatności. 

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny w przypadku biznesu i nadarzających się okazji jest czas. Dlatego faktoring online to kwestia zarejestrowania się w serwisie, zawnioskowania o zewnętrzne finansowanie i zaakceptowania warunków, jakie faktor nam przedstawi. Co dalej? Teraz dysponujemy już stałym dostępem do gotówki w kwocie nawet 150 tysięcy złotych.

Jak faktoring wpływa na stabilność finansową firmy?

To, co świadczy o ogromnej popularności usługi faktoringu to przede wszystkim elastyczność, której brakuje innym formom zewnętrznego finansowania. Z faktoringu możemy korzystać jednorazowo, właśnie wtedy, kiedy najbardziej tego potrzebujemy. Trudny moment związany z zatorem finansowym? Doskonała okazja do inwestycji, która jest hamowana przez środki zamrożone w ramach należności od kontrahentów? A może potrzeba ocieplenia relacji ze stale opóźniającym się klientem?

W każdym przypadku faktoring online sprawdzi się doskonale. Do uzyskania środków z tytułu wystawionej faktury nie potrzebujemy dłużących się formalności. Wystarczy kilkanaście minut i wartość wystawionej faktury, pomniejszona o prowizję faktora będzie już na naszym koncie. To z kolei wpływa pozytywnie na stabilność firmy,  jej reputację a przede wszystkim na komfort psychiczny właścicieli, którzy nie martwią  się o to, jak w przyszłym miesiącu zapłacić pracownikom za ich pracę.