Faktoring a odroczone terminy płatności na fakturach

Faktoring

Faktury z odroczonym terminem płatności w ostatnich czasach wystawiane są coraz częściej. Są jednak prawdziwym wyzwaniem dla wielu przedsiębiorców, którzy z ich powodu mogą mieć problemy z opłacaniem bieżących zobowiązań. Pomóc w tym może faktoring. Na czym on polega i kiedy można z niego skorzystać? Odpowiadamy.


Jak działają takie faktury i skąd ich zwiększona popularność?

Firma, wystawiając fakturę kontrahentowi, może oczekiwać natychmiastowego uregulowania należności lub udzielić tak zwanego kredytu kupieckiego. Wtedy mamy do czynienia z fakturą z odroczonym terminem płatności. W jej ramach kontrahent otrzymuje więcej czasu na opłacenie należności wobec podmiotu wystawiającego. To rodzi jednak pewne problemy.

Popularność faktur z odroczonym terminem płatności to pokłosie ostatnich, bardzo trudnych lat dla polskiego biznesu. Pandemia koronawirusa i dalszy kryzys spowodowały niemałe problemy finansowe wielu przedsiębiorstw. Aby dalej funkcjonować, te coraz częściej musiały korzystać z faktur z odroczonym terminem płatności. W przeciwnym razie wcale nie byłyby w stanie ich opłacać. Tak zostało do dziś, przez co ich popularność jest nieustająca. Czasem termin ten wynosi nawet kilka miesięcy.

Czym jest faktoring?

Faktoring jest formą finansowania zewnętrznego pod postacią względnie prostej usługi finansowej. Oferują ją banki oraz instytucje pozabankowe, które dysponują odpowiednim do tego zapleczem i kapitałem. Faktoring polega na tym, że faktor, czyli firma faktoringowa, wykupuje nieopłacone, lecz wciąż ważne faktury od faktoranta. Data płatności jest bardzo istotna, gdyż firmy faktoringowe nie zajmują się windykacją, przez co przejmują jedynie nieprzeterminowane wierzytelności.

W zamian za prawa do otrzymania należności z tytułu faktury firma faktoringowa wypłaca faktorantowi ustaloną kwotę. Może to być najpierw zaliczka, a następnie pozostała jej część po opłaceniu faktury przez kontrahenta. Niektóre firmy faktoringowe wypłacają z kolei z góry całą ustaloną kwotę.

Spotyka się także formy faktoringu, w których faktorzy wypłacają pieniądze w dniu, w którym upływa termin płatności. Następnie samodzielnie zajmują się egzekwowaniem należności od kontrahenta. Szczegóły tego, jak mogą wyglądać umowy faktoringu, znajdziesz też na stronie: https://pragmago.pl/.

Czy faktoring to dobry pomysł w przypadku faktur z odroczonym terminem płatności?

Faktoring może być prawdziwym ratunkiem dla firm, które wystawiły wiele faktur z odroczonym terminem płatności, lecz nie mogą dłużej czekać na dokonanie przez kontrahentów przelewów. Spłata bieżących zobowiązań i posiadanie środków na działalność to podstawa w biznesie. W ten sposób buduje się swoją wiarygodność. Dlatego często czekanie na to, aż kontrahent zdecyduje się opłacić fakturę, nie wchodzi w grę.

Korzystając wtedy z faktoringu, można liczyć na bardzo szybki zastrzyk gotówki. W ten sposób firma uzyskuje środki potrzebne do dalszego działania, czy też do spłaty bieżących zobowiązań. Jednocześnie może nawet zdjąć z siebie ryzyko niewypłacalności kontrahenta. To w przypadku umów faktoringu pełnego jest bowiem w pełni przejmowane przez faktora, który wykupił fakturę.