Księgowość z domu: jak efektywnie pracować zdalnie na stanowisku księgowego?
Praca w księgowości wymaga wysokiego poziomu koncentracji, skrupulatności, odpowiedzialności, umiejętności organizacyjnych oraz oczywiście odpowiedniego wykształcenia i wiedzy. Szczególnie dużym wyzwaniem jest wykonywanie jej z domu, gdzie ilość rozpraszaczy może być znacznie wyższa niż w biurze.
Dla jednym home office stanowi pożądaną alternatywę pracy stacjonarnej, dla innych jest niechcianą koniecznością. W obu przypadkach trzeba podjąć pewne kroki, aby zapewnić sobie wysoką efektywność. Sprawdź, co ułatwi pracę w księgowości online.
Praca zdalna w księgowości – czy jest możliwa?
Jeszcze kilka lat temu praca zdalna była przywilejem dla określonych grup zawodowych, głównie związanych z IT. Obecnie technologia pozwala na przeniesienie swojego biura do własnego mieszkania także księgowym, pracownikom administracyjnym, a nawet nauczycielom czy psychologom.
Zawód księgowej wymaga stałego dostępu do dokumentacji firmowej – jednej firmy, gdy mowa o księgowej na etacie albo też wielu przedsiębiorstw, w przypadku księgowej zatrudnionej w biurze rachunkowym. To właśnie zagadnienie może przysparzać najwięcej trudności, wymaga bowiem zastosowania jednego z trzech rozwiązań: cyfryzacji całości dokumentacji (co jest niewykonalne zwłaszcza w przypadku dużych firm, funkcjonujących na rynku od dziesięcioleci), magazynowania dokumentacji w domu (opcja rzadko praktykowana, tak z uwagi na ilość potrzebnego miejsca, jak i na klauzule poufności), albo też okresowego pojawiania się w firmie.
To właśnie model pracy hybrydowej jest często wybierany przez księgowe, które wyznaczają standardowy dzień pobytu w biurze, pozostały czas pracując zdalnie.
Gdzie szukać pracy zdalnej w księgowości
Nie każda firma umożliwi księgowej podjęcie zatrudnienia w trybie zdalnym lub hybrydowym. Z tego też powodu księgowa w Rzeszowie czy księgowa w Lublinie, która chce pracować zdalnie, powinna rozpocząć poszukiwanie ofert od tych firm, które rekrutują pracowników za pośrednictwem portali Internetowych – jest to pierwszy sygnał cyfryzacji firmy.
Oferty dla księgowych z Lublina czy z Rzeszowa w dużej mierze dotyczą jednak pracy stacjonarnej. Czy to oznacza, że księgowa w Rzeszowie albo księgowa w Lublinie, muszą pogodzić się z koniecznością codziennego przychodzenia do biura? Niekoniecznie. Przede wszystkim warto negocjować warunki zatrudnienia z potencjalnym pracodawcą. Ponadto można rozszerzyć swoje poszukiwania o odleglejsze miejscowości, jeśli praca miałaby przebiegać całkowicie zdalnie lub z obowiązkowym przyjeżdżaniem do siedziby firmy tylko kilka razy w miesiącu.
Home office w zawodzie księgowej: zalety i wady
Jak każde rozwiązanie, także praca w trybie home office ma swoje plusy i minusy. Do zalet należy zdecydowanie oszczędność czasu, poświęcanego na codzienne dojazdy do biura i z powrotem. Zdalna księgowa nie musi także płacić za bilet w komunikacji miejskiej czy za paliwo, które byłoby wykorzystane w drodze do pracy. Istotna jest również możliwość wprowadzenie sporej elastyczności w swój czas pracy. Zatrudnienie zdalne łatwiej jest także pogodzić z życiem osobistym – np. z opieką nad dziećmi.
Do minusów należy konieczność stworzenia warunków do wykonywania pracy w miejscu do tego nieprzeznaczonym – najczęściej oznacza to konieczność częściowego przemeblowania, jak i dokonania ustaleń na szczeblu rodzinnym – zwłaszcza najmłodsi domownicy mogą mieć problem ze zrozumieniem, że siedząca w domu mama jest tak naprawdę w pracy.