Dowód zaangażowania a dowód pracy: ujawnienie różnicy

Dowód zaangażowania a dowód pracy: ujawnienie różnicy

Debata pomiędzy dowodem pracy i dowodem na stawkę nadal szaleje w świecie kryptowalut. Entuzjaści Bitcoin wierzą, że dowód pracy ma wyższość nad dowodem pracy. Jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, czy jest to lepsza opcja jest poprzez uzyskanie głębokiego zrozumienia obu pojęć. Cel dowodu pracy i udziału jest zasadniczo taki sam. Ich celem jest weryfikacja transakcji i rejestrowanie ich na blockchain bez udziału strony trzeciej. Dzięki temu podejściu ożywa zdecentralizowana istota monety. Przedyskutujmy to dalej.

Dowód pracy

Proces konsensusu Bitcoin opiera się na dowodach pracy. Satoshi, twórca Bitcoina, szukał mechanizmu do uwierzytelnienia transakcji bez użycia pośrednika lub osoby trzeciej, gdy założył bitcoin, pierwszą kryptowalutę. W ten sposób rozpoczął się system proof of work. Zależy to od kryptografii, gałęzi zaawansowanej matematyki. Kryptografia opiera się na niezwykle trudnych matematycznych problemach, które superkomputery rozwiązują. Dlatego węzły generujące unikają używania komputerów z niższej półki, które mogą zagrozić ich wydajności i produktywności.

Górnicy i mechanizmy weryfikacji pracy weryfikują transakcje. Weźmy przykład Bitcoina. Potwierdzenie i weryfikacja transakcji w systemie Bitcoin zajmuje około dziesięciu minut. Będzie ona ważna tylko wtedy, gdy transakcja zostanie zablokowana. W każdym bloku sieci znajdują się różne transakcje, a każda transakcja jest potwierdzona indywidualnie. Górnicy wykorzystują technikę proof of work do weryfikacji transakcji, ponieważ nie ma na to osób trzecich. 

Można się zastanawiać, dlaczego staramy się uniknąć osób trzecich za wszelką cenę w świecie kryptowalut, ale powód jest łatwiejszy do zrozumienia - brak osoby trzeciej pozwala na transakcje kryptowaluta być zakończone w najbardziej wiarygodny sposób możliwe. Oczywiście, innym bardzo ważnym czynnikiem jest druga strona lub innymi słowy - kryptowaluta platforma handlowa, którą ostatecznie wybierasz. Gorąco polecamy wybrać stronę internetową crypto trading, która już zyskała lojalną publiczność w społeczności crypto.

Wróćmy jednak do rzeczywistych transakcji dowodowych. Transakcja zostanie umieszczona na publicznym blockchain, aby każdy mógł ją przejrzeć, gdy górnicy zweryfikują ją jako legalną. Górnicy nie będą pracować tylko dlatego, że tego chcą. Oczywiście są z tym związane koszty. Robią to, aby otrzymać nagrodę. Węzły generujące, które jako pierwsze rozwiązują problemy matematyczne w sieci bitcoin w celu sprawdzenia poprawności transakcji, pozyskują bitcoiny. Każdy górnik konkuruje ze sobą w celu rozwiązania metody kryptograficznej. Ten, kto przyjedzie pierwszy, jest zwycięzcą i otrzyma nagrodę.

Twierdzą, że system jest niesprawiedliwy, ponieważ górnicy, którzy zatrudniają potężne komputery, o których wiadomo, że są drogie, to ci, którzy rozwiązują go w pierwszej kolejności. W rezultacie niektórzy fani kryptografii twierdzą, że wydobywanie bitmonet bez odpowiedniego sprzętu nie jest już opłacalne. Zużywa mnóstwo prądu. Ale tak ogólnie działa system proof of work. Technika proof of work jest używana w różny sposób w każdym łańcuchu bloków. W rezultacie niektóre kryptowaluty, które wykorzystują metodę proof of work, będą przetwarzać transakcje szybciej niż inne. 

Dowód pobrania

Proof of stake to proces konsensusu wymyślony przez dwóch deweloperów, Scotta Nadala i Sunny Kinga, w 2012 roku. Robili to, aby rozwiązać dowód wady systemu pracy, takie jak wysokie zużycie energii. Peercoin był pierwszym projektem blockchain zastosować ten paradygmat. Wiele znanych alt monet, takich jak Dash, Neo i Cardano, teraz używa dowodu stawki. Ethereum planuje pójść za nim. Dowód udziału potwierdza transakcję przy użyciu innej techniki. Chociaż używa procedury kryptograficznej podobnej do tej stosowanej w dowodzie pracy, cel i mechanizm są różne.

Górnicy otrzymują nagrodę za rozwiązanie skomplikowanych problemów za pomocą dowodu pracy. To ludzie, którzy postawili monety, tworzą następny blok w systemie prób losowych. Ich zdolność do uczestniczenia jest uzależniona od liczby posiadanych monet. W tym rejonie nie ma górnictwa. W tej sytuacji uczestnicy nazywani są fałszerzami. To oni uczestniczą w systemie proof of stake, który został zastąpiony przez pobieranie opłat transakcyjnych. Fałszerzem może być każdy, kto może potwierdzić transakcję. Kuźnia dodaje również nowe bloki do łańcucha. Pierwszym krokiem jest umieszczenie monet w wyznaczonym portfelu. Pieniądze zostaną zamrożone w tym portfelu, który będzie stawką w sieci. Większość kryptowalut używających systemu proof of stake ma minimalne wymagania dotyczące monet. I jest to dość drogie.

Wnioski

Podsumowując, to, co już omówiliśmy w artykule: dowód pracy i stawka są jednymi z najważniejszych terminów w świecie kryptografii. Dowód pracy to system stosowany do zabezpieczenia blockchains i Dowód Podjęcia jest jak osoba może korzystać z własnej inwestycji lub innymi słowy owoce własnych działań. Zrozumienie obu tych terminów jest kluczem do podejmowania właściwych decyzji, jeśli chodzi o inwestowanie w kryptowalutę i najprawdopodobniej wśród pierwszych kroków, które musisz podjąć, gdy podejdziesz do kryptowalut. Ważne jest również, aby pamiętać, że kryptowaluta może być zmienna, więc należy zawsze badać przed inwestowaniem. Upewnij się, że wiesz, gdzie idą Twoje pieniądze i jakiego rodzaju zwrotów możesz się spodziewać.