Wykorzystanie kantorów internetowych do inwestycji w waluty

Szybki rozwój kantorów internetowych spowodował, że stały się one atrakcyjnym narzędziem do inwestowania w waluty.


Istnieje wiele rodzajów inwestycji, każda z różnym poziomem ryzyka i zysku. Im więcej pieniędzy można zarobić z inwestycji tym większe ryzyko. W swoim portfelu inwestycyjnym dobrze jest mieć zróżnicowane instrumenty inwestycyjne.

Przykładem dywersyfikacji może być inwestycja w waluty. W czasach, kiedy oprocentowanie lokat bankowych osiąga coraz to niższe poziomy, można pokusić się o wyższą stopę zwrotu kupując waluty. Jeszcze kilka lat temu kupno walut ograniczone było do wizyty w banku lub kantorze stacjonarnym. Wiązało się z wysokim spreadem co naturalnie obniżało zyski oraz wydłużało okres inwestycji. Obecnie, w dobie kantorów internetowych, inwestycja w waluty stała się dziecinnie prosta, a spready spadły do bardzo niskich poziomów i dla najpopularniejszych walut wahają się w zakresie od 0,5 do 1 procenta.

Doskonałym przykładem inwestycji z wysoką stopą zwrotu jest dolar amerykański, który w okresie od lipca 2014 roku do końca grudnia 2014 roku podrożał do 3,6 zł z 3 zł czyli 20%.

Wykres USD/PLN w okresie czerwiec-grudzień 2014 r.

W tym samym czasie najlepsze lokaty bankowe oscylowały wokół 3,5% w skali roku. Oczywiście od zysku z inwestycji w waluty należy odjąć spread ale należy pamiętać, że ewentualne zyski nie są obłożone podatkiem od zysków kapitałowych, co ma miejsce w przypadku deponowania oszczędności na lokatach bankowych.

Z kolei przykładem nietrafionej inwestycji może być rubel rosyjski, który tylko w okresie od września do grudnia 2014 roku stracił na wartości około 50%.

Wykres RUB/PLN w okresie wrzesień-grudzień 2014 r.

Chociaż osoby, które śledzą notowania walut i nastawione są na krótkoterminowe i szybkie zyski mogły zarobić na odbiciu w ciągu tygodnia od 16 do 23 grudnia 2014 roku około 50%.

Inwestując w waluty obce, szczególną uwagę należy zwrócić na moment zakupu. W okresie zwiększonej zmienności kursów, co miało miejsce w przypadku rubla rosyjskiego, kantory znacznie rozszerzyły widełki kupna-sprzedaży. Spready poszybowały do takich wielkości, że kupno rubla rosyjskiego w większości kantorów pozbawione było zupełnego sensu. W Trejdoo.com spread dla rubla dochodził nawet do poziomu 50%, a w Aliorze powyżej 30%. Większość kantorów ustaliła w tamtym czasie spread na kilka lub kilkanaście procent ale na przykład w Internetowyantor.pl spraed oscylował w okolicach 2%.

Aby rozpocząć swoją przygodę z inwestycjami w waluty należy otworzyć konto w kantorze internetowym i dokonać zakupu wybranej waluty. To wszystko. Kantory internetowe są bardzo elastyczne pod względem minimalnej ilości waluty jaką musimy nabyć. W większości przypadków minimalna kwota wymiany znajduje się w przedziale od 1 do 100 jednostek. Wydaje się jednak, że minimalna ilość jednostek waluty obcej, która ma być traktowana jako inwestycja oscyluje w okolicach 1000 jednostek, w przypadku dolara amerykańskiego lub Euro (lub przybliżona równowartość tej kwoty w przypadku zakupu innych walut).

W większości kantorów po zakupie waluty będziemy zmuszeni do automatycznego przelewu na wcześniej zdefiniowane konto w innym banku. O ile przetrzymywanie waluty w banku może mieć sens ze względu na bezpieczeństwo zdeponowanych środków, to późniejsze przewalutowanie na złotówki będzie dla nas bardzo niekorzystne ze względu na wysokie spready. Można również wykonać przelew powrotny z banku na konto kantoru internetowego, w którym waluta została zakupiona ale w większości przypadków może to być również kosztowna opcja.

Jednym z kantorów, w którym nie ma wymogu przelewu wymienionej waluty na wcześniej zdefiniowane konto w innym banku jest kantor walutowy Alior banku. Zaletą kantoru Alior banku jest ochrona środków gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (do 100 tys Euro). A co jeśli kurs wybranej przez nas waluty w Aliorze jest mniej korzystny niż w innych kantorach? Wystarczy sprawdzić czy wybrany przez nas kantor obsługuje bezpłatne przelewy do Alior banku. Jeśli tak, to wówczas możemy spokojnie przesłać bez żadnych kosztów zakupioną walutę z jednego kantoru do kantoru walutowego Alior banku. Założenie nowego konta w kantorze internetowym jest bardzo szybkie. Już po paru minutach możemy wykonać pierwszą transakcję. Także dodawanie nowych kont walutowych jest banalnie proste. W przypadku kantoru walutowego Alior banku wystarczy jedno kliknięcie.

W ten oto sposób możemy kupić walutę w najtańszym kantorze, a przechowywać ją w kantorze Alior banku, gdzie nasze środki będą chronione przez BFG. Jeśli przewidywania co do inwestycji sprawdziły się wówczas nie pozostaje nic innego jak sprzedać walutę i cieszyć się zyskiem.

Źródło: MarketPortal.pl