Palniki spawalnicze - zastosowanie i rodzaje

palnik acetylenowo-tlenowy

Palniki spawalnicze to bardzo ważny produkt służący do obróbki, a także podgrzewania, cięcia, lutowania i spawania gazowego. W przypadku palników gazowych za sprawą spalania tlenu, a także gazów palnych np. gazu ziemnego, bądź propanu wytwarzany jest odpowiedni płomień. Na rynku istnieje kilka rodzajów palników do spawania, między innymi: acetylenowo-tlenowe, propanowo-tlenowe, bezinżektorowe. Każdy z nich charakteryzuje się inną pracą działania, a także przeznaczeniem do różnych materiałów. Posiadają również inną zasadę działania. Czym sugerować się podczas wyboru? Jakie elementy rozróżniają poszczególne palniki? Czy to modele godne uwagi?


Dlaczego palniki do cięcia i spawania są ważne?

Palniki do spawania to produkty niezwykle istotne w pracy spawalniczej. To one umożliwiają zespolenie części, a także wpływają na efektywność pracy. Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów palików do spawania, dlatego należy wiedzieć czym się charakteryzują oraz na jakie elementy zwrócić uwagę podczas wyboru konkretnego modelu.

Palniki do spawania to produkty, które muszą zapewniać wydajność pracy, być trwałe oraz wpływać na bezpieczeństwo użytkownika. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów palników do spawania, m.in. Inżektorowe oraz bezinzektorowe W pierwszych z nich, które są bardzo często stosowane tlenek jest wtłaczany w ekspresowym tempie pod wpływem wysokiego ciśnienia. Z kolei w drugich, które są zdecydowanie rzadziej wykorzystywane gazy do nich przekazywane są pod tym samym ciśnieniem, a jednocześnie mieszane są na zewnątrz palnika.

Czy istnieją uniwersalne palniki?

Najczęściej stosowanym rodzajem palinka jest palnik acetylenowo-tlenowy, który charakteryzuje się zasadą działania przy wysokiej temperaturze, która jest osiągana podczas spalania mieszaniny acetylenu oraz tlenu, które wylatują z palnika.

Jest to najbardziej popularny palnik, który wykazuje uniwersalność swojego zastosowania.

Podczas mieszaniny tych dwóch gazów dochodzi do całkowitego spalania. Dużym atutem w przypadku tego palnika jest możliwość spawania metali o różnych grubościach, dlatego doskonale sprawdzają się w różnych branżach np. samochodowej, przemyśle ciężkim czy konstrukcjach stalowych. Za sprawą wykorzystania acetylenu można uzyskać wysoką temperaturę w błyskawicznym tempie, dlatego tego typu paniki są doskonałe do cięcia stali węglowych, mosiądzu oraz przy spawaniu stali, bądź żeliwa oraz aluminium czy miedzi.

Palniki proponanowo-tlenowe

Kolejnym rodzajem palnika spawalniczego jest propanowo-tlenowy, który zyskał sobie przychylność podczas stosowania do cięcia różnych materiałów oraz ich podgrzewania. Należy również wspomnieć o palnikach do spawania, które są zasilane powietrzem atmosferycznym oraz propano-butanem tzw. palniki propanowo-powietrzne. Warto mieć na uwadze, że tego typu urządzenia należy kupować u renomowanych producentów, aby to były elementy solidne, a także trwałe i dawały niezwykłą wydajność pracy, dzięki czemu posłużą w pełni przez długi czas. Decydując się na zakup konkretnego modelu warto kierować się przekonaniem do jakiego rodzaju pracy będzie dedykowany dany model i w jakich warunkach będzie pracował.

Jak można zauważyć na rynku istnieje bardzo szeroki wybór palników, które można podzielić na kilka grup i rodzajów w zależności od sposobu mieszania gazów, a także do cięcia, bądź cieszące się dużą popularnością. Palniki uniwersalne, które mają bardzo szeroki zakres zastosowania mogą nie mnie tylko podgrzewać, ciąć, ale także spawać kolorowe metale, bądź mogą posłużyć do lutowania twardego.