MarketPortal.pl

Wiadomości finansowe

26-05-2022

Trudno świętować Dzień Matki, gdy trzeba pracować za dwoje

Nie dla wszystkich mam Dzień Matki to święto radosnego macierzyństwa. Dla wielu jest on przede wszystkim przypomnieniem, jak ogromnym wyzwaniem – również finansowym – jest samodzielna opieka nad dziećmi. A takich matek są w Polsce setki tysięcy, bo – jak wynika z danych zgromadzonych przez BIG InfoMonitor – do Rejestru Dłużników zgłoszonych zostało już 248 tys. ojców. Ich długi z tego tytułu wynoszą niemal 11 mld zł. Rekordzista winien jest 719 tys. zł.

26-05-2022

Jak wybrać kasę fiskalną? Co brać pod uwagę?

Kasa fiskalna to obowiązkowe wyposażenie firm, które w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej na sprzedaży towarów lub usług osiągają przychód przekraczający kwotę 20 000 złotych w bieżącym roku podatkowym. Jest to niewielkich rozmiarów urządzenie, które rejestruje wszelkie transakcje. Co należy brać pod uwagę wybierając taki sprzęt na potrzeby własnego przedsiębiorstwa? Podpowiadamy.

25-05-2022

Branża AGD szuka nie tylko pracowników produkcji, ale też specjalistów IT czy logistyki

4 na 10 sprzętów gospodarstwa domowego, z których korzystają mieszkańcy Unii Europejskiej, zostało wyprodukowanych w Polsce. W 2021 roku w naszym kraju powstało 35 mln urządzeń AGD, o 3 mln więcej niż rok wcześniej – wynika z raporty APPLiA. W całym sektorze zatrudnienie znajduje ponad 100 tys. osób, z czego w fabrykach pracuje 31 tys. osób. To nie tylko pracownicy produkcji, ale też inżynierowie, sprzedawcy czy logistycy. Eksperci Personnel Service, którzy biorą udział w Kongresie AGD w Łodzi, wskazują, że sektor AGD to od wielu lat stały element rynku pracy zarówno w większych jak i mniejszych miejscowościach.

25-05-2022

Egzotyczny urlop - wakacje na Zanzibarze

Co zwiedzić na Zanzibarze?

24-05-2022

Fontanny wody pitnej dla szkół i przedszkoli

Ostatnimi czasy w przestrzeni miejskiej (głównie w parkach) oraz w budynkach użyteczności publicznej pojawiają się coraz częściej fontanny – stojące, wiszące, wmontowane w ścienną wnękę.

24-05-2022

Systemy ERP dla firm – jaki wybrać?

Prowadzenie swojego sklepu internetowego wymaga działań, tj. zamawianie dostaw, wystawianie faktur, zarządzanie magazynem. Wprowadzenie wszystkiego ręcznie może stać się uciążliwe, a zatrudnienie nowych pracowników wymaga czasu, którego może zabraknąć, przy zwiększonym popycie na produkty.

24-05-2022

W Polsce na 5 informatyków przypada 1 informatyczka. Jesteśmy w ogonie Europy

Specjalistów IT w Polsce przybywa, ale dzieje się to zbyt wolno, by zaspokoić rosnące potrzeby branży. Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że łączna liczba osób pracujących w sektorze w Polsce wynosi 585,7 tys., co oznacza wzrost o 6 proc. w ciągu roku. Zdaniem ekspertów HRS-IT, rozwiązaniem jest zachęcanie kobiet do pracy w sektorze, a w długim okresie zmiana podejścia do ich edukacji od najmłodszych lat. Obecnie w naszym kraju stanowią one 15,5 proc. wszystkich zatrudnionych w branży, co jest jednym z niższych wskaźników w Unii Europejskiej.

20-05-2022

Burza na rynku mieszkań

Rynek mieszkaniowy przechodzi okres burzy i naporu. Na trudy czasu zebrało się kilka czynników – zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Z dynamicznego obrazu jasno wyłania się trend wzrostu popularności mieszkań na wynajem.

20-05-2022

Faktoring - kiedy się opłaca?

Dodatkowe środki dla prowadzenia biznesu doceni każdy przedsiębiorca. Istnieje kilka sposobów na zasilenie budżetu firmowego bez konieczności zadłużania. Jednym z nich jest faktoring. Zanim jednak zdecydujesz, że jest to rozwiązanie idealne dla Ciebie, dokładnie zapoznaj się z wadami i zaletami faktoringu. Świadome podjęcie decyzji zwiększy szansę na odniesienie sukcesu.

20-05-2022

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej - ile to kosztuje?

Polskie prawo przewiduje możliwość redukcji lub umorzenia zobowiązań osoby fizycznej, która w wyniku niezawinionej niewypłacalności nie jest w stanie spłacać swoich długów. Dzięki specjalnej procedurze sądowej, nazywanej upadłością konsumencką, istnieje szansa na oddłużenie osób, które przestały być wypłacalne. Obowiązujące od 2020 roku przepisy znacznie uprościły postępowanie sądowe. W jakich okolicznościach można przeprowadzić upadłość konsumencką i ile to kosztuje?

Informacji niezbędnych do opracowania artykułu dostarczyła kancelaria adwokacka Gdańsk - Adrian Wrocławski

17-05-2022

Połowa z nas nie chce pracować na emeryturze. A połowa wie, że musi

GUS prognozuje, że do 2050 roku 40 proc. Polaków będzie mieć 60 lat lub więcej. Obniżony w 2017 roku wiek emerytalny pozwala 60-letnim kobietom oraz 65-letnim mężczyznom zakończyć aktywność zawodową. Jednak 49 proc. z nas zdaje sobie sprawę, że będzie zmuszona pracować dłużej. Niemal tyle samo (48 proc.) nie chciałoby pracować więcej niż przewidują przepisy emerytalne, nawet gdyby praca była dostosowana do sił – wynika z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service. Firmy zapewniają, że chętnie zatrudnią pokolenie 50+. Aż 65 proc. przedsiębiorców widzi dojrzałego pracownika w swoim zespole, ale deklaracje rozmijają się z rzeczywistością. W połowie firm grupa 50+ to mniej niż jedna piąta załogi.

17-05-2022

Jak odróżnić prawdziwe konto od fejkowego?

Rozwój i popularność social mediów sprawiły, że na znaczeniu nabrało budowanie wizerunku marek w sieci – zarówno tych osobistych, jak i firm. Sukces w dużej mierze uzależniony jest od ilości polubień, obserwujących czy aktywności pod postami. Niestety często pojawiają się fake konta na Instagramie, które sztucznie podbijają statystyki, a nierzadko też stają się źródłem hejtu w sieci. Jak odróżnić prawdziwe konto od fejkowego? Sprawdźmy!

12-05-2022

TOP6 pomysłów, jak uchodźcom z Ukrainy pomóc znaleźć pracę w Polsce

Z ostatnich danych Straży Granicznej wynika, że od 24 lutego br. granicę Polski przekroczyło ponad 3,2 mln osób z Ukrainy. Do tej pory numer PESEL otrzymało 1,1 mln z nich. Z szacunków Personnel Service wynika, że ostatecznie na rynek pracy może wejść nawet 500-700 tys. osób. Aktywizacja zawodowa uchodźców będzie wymagała wprowadzenia ułatwień i pokonania kilku barier. Jednym z ważniejszych kroków była specustawa, ale teraz kluczowe będą dodatkowe działania, a wśród nich m.in. kursy języka polskiego, kampania informacyjna o miejscach pracy w regionach oraz stworzenie długofalowych strategii migracyjnych.

12-05-2022

Więcej Polaków chce oszczędzać, ale nie wszystkich na to stać

Rosnąca inflacja oraz wojna bardziej mobilizują do oszczędzania niż pandemia – wynika z badania „Inflacja i wojna w Ukrainie a budżety domowe Polaków”, wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Polacy coraz bardziej doceniają znaczenie oszczędności. Jedna czwarta przyznaje, że aktualna sytuacja wpływa na ich stosunek do posiadania grosza na czarną godzinę. Niemal tyle samo stwierdza jednak, że nie stać ich na to, by odkładać. 

09-05-2022

Wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne na polskim rynku wyższa o ponad jedną trzecią

Inwazja Rosji na Ukrainę wywołała niepewność na polskim rynku inwestycyjnym. Mimo to wartość kapitału ulokowanego w nieruchomości komercyjne w pierwszym kwartale 2022 roku wyniosła 1,66 mld euro, o 35 proc. więcej niż rok temu i dwa razy więcej niż w 2019 roku, w tych samych okresach – wynika z raportu CBRE. Największe nakłady przyciągnął handel, następnie biura i magazyny. Większość kapitału napłynęła z Ameryki Północnej. Inwestycje z Europy stanowiły 16 proc. i pochodziły głównie z Węgier, Niemiec i Szwajcarii. Udział polskich firm wyniósł 2 proc. Eksperci CBRE zauważają, że coraz większym potencjałem do wzrostu odznacza się sektor mieszkań na wynajem (PRS).

05-05-2022

W kwietniu br. o 38,8% spadła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w porównaniu do kwietnia 2021 r.

Wartość BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM) informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Wartość Indeksu oznacza, że w kwietniu 2022 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 38,8% w porównaniu do kwietnia 2021 r.

05-05-2022

Nie stracimy pracy. 7 na 10 pracowników nie zauważyło przyspieszenia automatyzacji

Automatyzacja miała zabrać tysiące miejsc pracy, ale okazuje się, że nie przyspieszyła tak, jak zakładano na początku pandemii. Tylko 16 proc. pracowników zauważyło, że w ich firmie doszło do skoku technologicznego. Pracodawcy również nie dostrzegają zmian. Z “Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że połowa przedsiębiorców twierdzi, że automatyzacja w ich branży w ciągu ostatnich 2 lat nie przyspieszyła. Wpłynęły na to m.in. zamrożone inwestycje i przerwane łańcuchy dostaw. Rozwój automatyzacji dostrzega 32 proc. firm, w tym głównie logistyczne oraz IT. Eksperci Personnel Service wskazują, że mimo powolnego tempa pracodawcy mają świadomość, iż automatyzacja namiesza na rynku pracy. Dlatego 65 proc. firm planuje przekwalifikować pracowników, którym robot zabierze pracę.

04-05-2022

Nasze ulubione, nieoczywiste filmy

Filmów i seriali na świecie jest całe mnóstwo. Jedne stają się popularne, inne nie. Jedne są dobre, a o drugich lepiej zapomnieć. Są też takie, które zostawiają nam niedosyt albo sprawiają, że buzia samoistnie się nam rozdziawia ze zdumienia. I właśnie o takich filmach chcielibyśmy dzisiaj trochę rozprawić. Ponieważ jest kilka takich produkcji, które wprawiły nas w osłupienie. I te filmy naprawdę są nieoczywiste. Naprawdę są dobre, ciekawe i wciągają od pierwszych minut. Zobaczcie, co wybraliśmy bo, według nas, musiało się tutaj znaleźć.

30-04-2022

Leady sprzedażowe - czym są i jak je generować?

Generowanie leadów jest strategią, która tworzy biznesowe możliwości dzięki różnym technikom marketingu cyfrowego. Anonimowy gość na Twojej stronie przekształcony jest w kontakt handlowy. Jak to działa?

29-04-2022

Portret polskiego najemcy

Wiele się mówi o obawach najmujących mieszkania. Czy to jest jednak prawda? Wyniki badania „Rynek wynajmu w Polsce” pokazały, że nie. Praktycznie wszyscy najemcy instytucjonalni są zadowoleni lub bardzo zadowoleni ze świadczonych usług najmu: to aż 97% badanych. Bardzo wysoki poziom zadowolenia wskazują również najemcy prywatni - w tej grupie zadowolonych jest 88% ankietowanych. Tylko te dwa wyniki badań pokazują, że wizerunek zestresowanego najemcy jest zdecydowanie nieprawdziwy, a najem w Polsce ma się dobrze. A co jeszcze możemy powiedzieć o statystycznym najmującym?Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce internetowej. Zamknij