Izolacja termiczna rur – co warto wiedzieć, gdzie się stosuje i co jest potrzebne?

Izolacja termiczna

Zastanawiasz się, w jaki sposób ograniczyć straty energii, a tym samym zmniejszyć koszt rachunków? Pomoże Ci w tym izolacja termiczna. W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania: co to jest izolacja termiczna, jakie materiały powinno się do niej wykorzystywać i gdzie najlepiej je zamawiać.

Czym się charakteryzuje izolacja termiczna klimatyzacji?

Jak łatwo się domyślić, izolacja termiczna służy do utrzymania ciepła w różnych instalacjach. Stosuje się ją zarówno w domach, jak i w budynkach przemysłowych – na zewnątrz oraz wewnątrz. Często temperatura wody w rurach znacznie różni się od temperatury panującej na zewnątrz. Izolacja termiczna klimatyzacji (czy też innego układu) zapewnia więc ochronę przed zbędną – i kosztowną – utratą energii cieplnej. Dodatkowo, takie rozwiązanie zabezpiecza instalację przed kondensacją pary wodnej oraz zmniejsza hałas jej pracy. Gdzie wykorzystuje się materiały izolacyjnie? Najczęściej w: klimatyzowanych budynkach, kanałach wentylacyjnych, kolektorach słonecznych czy chłodnictwie. W zależności od miejsca montażu, ale także rodzaju układu, który chce się zabezpieczyć, można zastosować materiały różnego pochodzenia, m.in. z: wełny mineralnej, kauczuku syntetycznego, polietylenu i styropianu. Występują one w formie otulin oraz mat.

Materiały stosowane do izolacji

Jakie zagadnienia kryje jeszcze izolacja termiczna rur? Co warto wiedzieć przed zakupem i montażem? Oczywiście konieczna okaże się znajomość wielkości instalacji oraz tego, jaka grubość i średnica otuliny będzie niezbędna. Jednak wcześniej należy dopasować odpowiedni rodzaj materiału do swoich potrzeb i budżetu. Zapoznaj się z krótką charakterystyką poszczególnych produktów.

  • Wełna mineralna – stosuje się ją zwykle w instalacjach centralnego ogrzewania, ponieważ świetnie sprawdza się do utrzymania ciepła. Producenci znaczną część egzemplarzy pokrywają warstwą folii aluminiowej, która ułatwia nieco prace montażowe, ale przede wszystkim przeciwdziała skraplaniu się pary wodnej.
  • Kauczuk syntetyczny – to materiał, bez którego izolacja termiczna wentylacji nie będzie działać prawidłowo. Spieniony kauczuk charakteryzuje się wysoką odpornością na powstawanie rdzy, znosi skrajne temperatury (od niemal -200˚C do 110˚C) i jest wyjątkowo elastyczny, co pomaga podczas instalacji.
  • Polietylen – otuliny z tego materiału sprawdzają się do izolacji wewnątrz budynków, dodatkowo są w stanie znacznie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Otuliny polietylenowe chronią też rury grzewcze i sanitarne przed kondensacją.
  • Otulina styropianowa – jeżeli izolacja termiczna musi zostać przeprowadzona pod ziemią, to ten produkt doskonale się do tego nadaje. Materiał jest odporny na wodę, nawozy, materiały budowlane i nie rozkłada się w ziemi, a więc jest w stanie przez długi czas spełniać swoją rolę.

Gdzie wybrać się na zakupy?

Wiesz już, co to jest izolacja termiczna i dlaczego jest tak ważna w budownictwie. Jeżeli czeka Cię budowa domu, to zapewniamy, że warto zdecydować się na zakupy w Centrum Izolacji. Znajdziesz tam profesjonalne materiały (wszystkie wymienione w tekście) o różnych wymiarach od najlepszych producentów, takich jak: K-Flex, Rockwool czy Armacell. Osoby, które jeszcze nigdy tego robiły, najlepiej, aby zdecydowały się na usługę profesjonalnych monterów. Izolacja termiczna wentylacji, rur czy klimatyzacji powinna zostać przeprowadzona z dużą dokładnością – wtedy jej cel z pewnością zostanie zrealizowany.