Co powinna zawierać umowa kredytowa?

pozew WIBOR

Jesteś na etapie swojego życia, w którym chcesz zaciągnąć kredyt? Chcesz dowiedzieć się więcej o tej formie finansowania? Zastanawiasz się jakie elementy powinny znaleźć się w umowie kredytowej? Te i inne informacje znajdziesz w niniejszym artykule. Sprawdź co warto wiedzieć na temat kredytów.


Jaka jest definicja kredytu?

Aby zrozumieć czym jest kredyt, najpierw należy zaznajomić się z jego definicją. Definicje kredytu znaleźć można w prawie bankowym. Definicja ten mówi o tym, że kredyt to zobowiązanie, które bank zgadza się przekazać Kredytobiorcy. Bank przekazuje kredytobiorcy zobowiązanie na określony czas, w określonej kwocie oraz na określonych w umowie kredytowej warunkach.

Kredytobiorca zaś zobowiązuje się do regularnej spłaty swojego zobowiązania, do wydatkowania pieniędzy zgodnie z celem zawartym w umowie kredytowej oraz przestrzegania wszystkich warunków umowy kredytowej.

Jakie elementy powinna zawierać umowa kredytowa?

Należy podkreślić, że umowa kredytowa powinna zostać spisana na piśmie. Umowa kredytowa powinna dokładnie określać aspekty takie jak:

  • Strony kredytu,
  • Kwota kredytu,
  • Waluta kredytu,
  • Termin spłaty kredytu,
  • Harmonogram spłaty kredytu,
  • Zasady spłaty kredytu,
  • Zasady wcześniejszej spłaty kredytu,
  • Wysokość oprocentowania kredytu,
  • Wysokość marży i prowizji,
  • I inne.

Jakie wyróżnić można rodzaje kredytów?

W Polsce osoba, która stara się o kredyt, czyli kredytobiorca, może ubiegać się o kredyt złotowy oraz o kredyt walutowy. W Polsce kredyt walutowy udzielany jest w walutach takich jak frank szwajcarski, funt brytyjski, dolar amerykański oraz euro. Warto zauważyć, że kredyt walutowy to kredyt, który udzielany jest w walucie innej niż ta, która obowiązuje w danym kraju.

Podział kredytu możemy zacząć od podziału na kredyty dla klientów indywidualnych oraz kredyty dla firm. W przypadku kredytów dla firm wyróżnić możemy między innymi kredyt obrotowy oraz kredyt inwestycyjny.

Jakie wyróżnić można kredyty dla klientów indywidualnych?

Wśród kredytów dla klientów indywidualnych wyróżnić można między innymi kredyty konsumenckie oraz kredyty mieszkaniowe. Jednym z najbardziej znanych kredytów mieszkaniowych jest kredyt hipoteczny. Należy jednak pamiętać, że istnieje kredyt mieszkaniowy o zabezpieczeniu innym niż hipoteka.

W przypadku kredytów konsumenckich wyróżnić możemy między innymi kredyty gotówkowe, kredyty samochodowe, kredyty studenckie oraz karty kredytowe.

Czy wskaźnik Wibor ma wpływ na wysokość raty kredytu?

Należy pamiętać, że omawiany wskaźnik ma wpływ wyłącznie na wysokość raty kredytu hipotecznego z oprocentowaniem zmiennym. Jeżeli posiadasz kredyt z oprocentowaniem stałym wskaźnik ten nie ma wpływu na wysokość raty kredytu.

Jedna z najlepszych kancelarii w Polsce jako pierwsza postanowiła złożyć pozew WIBOR. Jeżeli chcesz sprawdzić czy ty również możesz złożyć taki pozew zgłoś się do specjalisty, który dokładnie przeanalizuje Twoją umowę kredytową i powie ci jakie kroki prawne najlepiej jest podjąć w twojej sytuacji. 

Po co ludzie zaciągają kredyty?

W Polsce kredyt najczęściej zaciągany jest w momencie, kiedy jednostki nie stać na opłacenie danej rzeczy z bieżących środków finansowych. Najczęściej kredyt zaciągany jest w momencie zakupu nieruchomości lub też samochodu.

Jednak, w zależności od rodzaju kredytu można pożyczone pieniądze przeznaczyć na różne cele takie jak zakup nieruchomości, remont mieszkania lub domu, zakup nowego samochodu, zakup nowych mebli, podróż marzeń czy inne uroczystości takie jak wesele czy urodziny.