Bezpieczeństwo płatności internetowych: Jak chronić swoje dane i pieniądze?

bezpieczne płatności online

Jak podaje Związek Banków Polskich, Około 20 mln Polaków korzysta regularnie z bankowości elektronicznej korzysta już regularnie ponad 22 mln Polaków. Możliwość wykonania płatności internetowych z dowolnego miejsca to już standard. Bankowość mobilna przekształciła nasze telefony w portfele, co skłoniło również złodziei do zmiany sposobów kradzieży wrażliwych danych oraz naszych pieniędzy. Jak więc skutecznie chronić swoje dane i wykonywać bezpieczne płatności online?


Bankowość internetowa podwyższonego ryzyka

Bankowość elektroniczna otworzyła przed nami zupełnie nowe możliwości. Praktycznie wszystkie operacje finansowe na koncie stały się o wiele prostsze i wygodniejsze. Jednak
e-bankowość narażona jest na duże ryzyko oszustw i  nielegalnych praktyk, co może skutkować utratą pieniędzy z konta lub/i kradzieżą naszych wrażliwych danych. Czy bezpieczne płatności online (https://www.paybynet.pl) w ogóle istnieją? Oczywiście, że tak, jednak można zrobić jeszcze więcej we własnym zakresie, aby takie operacje finansowe w sieci były bezpieczniejsze.

Bezpieczeństwo we własnym zakresie

Warto zacząć od ochrony swojej aktywności w internecie. Skuteczne zabezpieczenie transakcji internetowych powinno w pierwszej kolejności opierać się na oprogramowaniu VPN, które zmienia nasze IP, przenosząc całą aktywność w sieci do specjalnego „tunelu”, w którym informacje są bezpiecznie przesyłane i odbierane.

Ważne jest, aby tworzyć bezpieczne hasła. Najlepiej, jeśli składają się one z losowych ciągów małych i dużych liter, cyfr i znaków specjalnych. Kluczowe jest również to, aby na różnych kontach mieć inne hasła (powtarzanie lub ustawianie zbyt łatwych haseł zwiększa ryzyko włamania). Dobrą praktyką jest korzystanie z generatora haseł.

Minimalna ilość podawanych danych

Aby ochrona danych płatniczych była skuteczna, nie należy podawać zbyt wielu informacji o swój temat, a wyłącznie takie,  które są konieczne. Wyłudzenie wrażliwych danych to dość częste i bardzo niebezpieczne przestępstwo, które niesie ze sobą poważne konsekwencje. Należy zwracać baczną uwagę na to, jakie uprawnienia posiada dana aplikacja, z której korzystamy, a także regularnie sprawdzać wyciągi z konta. Pamiętajmy, że w przypadku rzadkiej kontroli salda na  koncie,  drobnych kradzieży możemy po prostu nie zauważyć.

Bezpieczne metody płatności

Bezpieczne płatności online to przede wszystkim wybór właściwej metody płatności. Warto korzystać tutaj z przelewów online, obsługiwanych przez operatorów płatności internetowych, które są obecnie najczęściej wybieraną przez Polaków formą płacenia w sieci.

Jeżeli transakcja odbywa się za pośrednictwem banku, generowany jest specjalny link, który przekierowuje nas na stronę konkretnej instytucji finansowej, i po zalogowaniu umożliwia nam zrealizowanie przelewu bez konieczności wprowadzania jakichkolwiek danych dotyczących płatności. Jest to nie tylko szybkie, ale i bezpieczne rozwiązanie, które bardzo często posiada dodatkowe zabezpieczanie transakcji internetowych w postaci weryfikacji dwuskładnikowej (kod SMS lub potwierdzenie przelewu powiadomieniami PUSH).

Za jeszcze bezpieczniejszą metodę płatności uchodzi BLIK, który nie wymaga wprowadzania żadnych wrażliwych danych, aby zalogować się do bankowości internetowej.

Weryfikacja strony www

Kupując w internecie, należy przede wszystkim sprawdzić wiarygodność konkretnego sklepu, w którym chcemy zrobić zakupy. Pomocne w tym są m.in. opinie dotychczasowych klientów. Warto zweryfikować również, czy strona jest bezpieczna. Pomaga w tym certyfikat SSL, który widnieje w postaci ikony kłódki przy adresie strony internetowej. To daje pewność, że dane klientów w tym serwisie są specjalnie szyfrowane.