Czym jest projekt technologiczny i co powinieneś o nim wiedzieć?

projekt technologiczny

Każda działalność gospodarcza rządzi się swoimi prawami i wymaga posiadania innych dokumentów, pozwoleń, umiejętności i zdolności. Dla niektórych biznesów konieczne jest sporządzenie projektu technologicznego lokalu, w którym wykonywana będzie działalność. Dotyczy to wszystkich przedsiębiorstw, w których klientom oferowane są posiłki oraz zabiegi na ciało. Sprawdź, czym jest projekt technologiczny, z jakich elementów się składa i czy musisz go posiadać, aby otworzyć firmę.


Do czego jest potrzebny projekt technologiczny?

Wśród przedsiębiorców zwykło się uważać, że jedynym celem wykonania projektu technologicznego jest uzyskanie pozytywnej opinii Sanepidu, umożliwiającej rozpoczęcie działalności. I jest to prawda, albo raczej jej część. Faktycznie, restauracja czy salon fryzjerski nie mogą zostać otwarte bez zaakceptowanego projektu technologicznego. Jednak jego posiadanie ma jeszcze inne korzyści.

Dzięki projektowi wiesz dokładnie, w jakim miejscu lokalu znajdują się poszczególne instalacje, ile miejsca zajmują sprzęty i które z nich muszą stać obok siebie. W przypadku koniecznej reorganizacji przestrzeni nie trzeba już biegać z linijką czy z detektorem przewodów – projekt technologiczny stanowi mapę, na podstawie której można szybko i bezbłędnie dokonać niezbędnych zmian.

Które firmy muszą posiadać projekt technologiczny lokalu?

Obowiązek przedstawienia Sanepidowi projektu technologicznego lokalu dotyczy dwóch branż: gastronomicznej oraz kosmetologiczno-medycznej. W obu przypadkach kluczowym wyznacznikiem jest potrzeba zapewnienia maksimum bezpieczeństwa osobom korzystającym z poszczególnych usług.

W zakresie gastronomii projekt technologiczny muszą posiadać wszystkie restauracje, kawiarnie, ale także obiekty o mieszanym przeznaczeniu, w których możliwa jest konsumpcja (np. sala zabaw dla dzieci ze strefą dla rodziców, w której można napić się kawy czy zjeść przygotowaną na miejscu kanapkę). Z obowiązkiem sporządzenia dokumentu musisz liczyć się również wówczas, gdy tylko przygotowujesz lub magazynujesz produkty spożywcze, bez serwowania ich na miejscu (np. firma cateringowa, obróbka artykułów spożywczych, chłodnie i mrożnie).

Druga gama podmiotów, których dotyczy projekt technologiczny, to te zajmujące się zdrowiem i urodą klientów, ale także pacjentów. Dokument należy wykonać w przypadku otwierania gabinetu kosmetycznego i kosmetologicznego lub fryzjerskiego, studia masażu lub SPA, a także gabinetu lekarskiego lub fizjoterapeutycznego (z obowiązku nie są zwolnieni nawet lekarze psychiatrzy, którzy z założenia nie muszą posiadać w gabinecie żadnych sprzętów medycznych ani wykonywać jakichkolwiek zabiegów).

Co wchodzi w skład projektu technologicznego?

Sam projekt technologiczny składa się z dwóch części: graficznej oraz opisowej. Część graficzna to szczegółowy plan lokalu, z zaznaczonymi elementami konstrukcyjnymi (np. ściany, otwory drzwiowe i okienne), jak również wyposażeniem, którego miejsce w lokalu jest ustalone (np. zlewozmywak i chłodziarka w restauracji, myjki i fotele w salonie fryzjerskim). W projekcie musi się również znaleźć informacja o sanitariatach dla personelu i dla gości, jak również o drogach, którymi transportowane są przedmioty czyste i brudne (np. serwowane dania i wynoszone puste talerze w kawiarni).

Część opisowa dodatkowo rozwija informacje znajdujące się na planie. Oznacza to oczywiście, że oba elementy muszą być z sobą spójne. Więcej o projekcie technologicznym przeczytasz na https://horeca-design.pl/projekty-technologiczne/.

Czy można samodzielnie wykonać projekt technologiczny?

Przepisy nie określają, kto ma sporządzić projekt technologiczny lokalu. Może to zrobić sam przedsiębiorca albo wynajęta przez niego firma. Jeśli nie posiadasz dostatecznej znajomości przepisów, jak i zasad sporządzania planów architektonicznych i rysunków technicznych, zdecydowanie lepsze będzie powierzenie projektu specjalistom.

W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości, nasz projekt zostanie odrzucony – a to oznacza opóźnienia w rozpoczęciu funkcjonowania lokalu. Wybierając fachowców masz pewność, że takie ryzyko ci nie grozi.

Prawidłowo wykonany, a co za tym idzie, pozytywnie zaopiniowany projekt technologiczny, to jeden z tych dokumentów, które wykonuje się tylko raz (o ile oczywiście nie następuje zmiana lokalu lub jego zaawansowany remont). Oznacza to, że wystarczy przez cały proces przejść tylko raz, a potem już tylko przygotowywać się na cykliczne wizyty Sanepidu. Tym bardziej warto więc zadbać, aby dokument został od razu zaopiniowany pozytywnie i nie stanowił przeszkody do rozpoczęcia działalności.