Składka zdrowotna – jak ją obliczyć w 2023 roku?

Składka zdrowotna – jak ją obliczyć w 2023 roku?

Przedsiębiorco – od minionego roku w życie weszły nowe przepisy dotyczące składek zdrowotnych i sposobu ich naliczania. Wysokość Twojej składki zdrowotnej zależy teraz od przychodów działalności oraz wybranej formy rozliczenia podatkowego. Jak obliczyć składkę zdrowotną według aktualnie obowiązujących zasad? Ile wynosi składka minimalna i w jakim terminie należy wnieść opłatę do ZUS-u?


Składka zdrowotna w 2023 roku – najważniejsze informacje

Składka zdrowotna 2023 nie jest stała i musi być liczona indywidualnie dla każdego przedsiębiorcy, biorąc pod uwagę formę wybranego rozliczenia podatkowego i wysokość przychodów działalności gospodarczej. Samodzielne obliczenie stawki zdrowotnej nie jest trudne i może być szybko wykonane na kalkulatorze.

Gdy działalność osiąga niewielkie przychody, obliczana indywidualnie stawka zdrowotna może nie przekraczać stawki minimalnej, która w takiej sytuacji staje się obowiązująca dla przedsiębiorcy. Minimalną wysokość składki zdrowotnej ustala się raz w roku, 1 lutego, i pozostaje ona ważna aż do 31 stycznia roku następnego. To 9% minimalnego wynagrodzenia za pracę. W lutym 2023 roku minimalne wynagrodzenie wynosiło 3490 złotych, a więc minimalna obowiązująca składka zdrowotna do końca stycznia 2024 wynosi 314,10 zł.

Warto także pamiętać o terminie płatności składki zdrowotnej do ZUS-u – jest to zawsze 20. dzień następnego miesiąca. Dla przykładu składkę zdrowotną za marzec należy opłacić do dnia 20 kwietnia.

Jak obliczyć składkę zdrowotną?

Sposób obliczania składki zdrowotnej zależy od formy rozliczenia podatkowego. W przypadku działalności opodatkowanych podatkiem liniowym i skalą podatkową zasady są podobne. Obliczenie stawki polega na wyciągnięciu odpowiedniego procenta z przychodów własnej firmy osiągniętych w minionym miesiącu. Przedsiębiorca, chcąc obliczyć wysokość składki zdrowotnej za lipiec, powinien więc oprzeć obliczenia na przychodach firmy z czerwca.

  • Działalność gospodarcza opodatkowana podatkiem liniowym to stawka zdrowotna w wysokości 4,9% kwoty przychodów firmy w poprzednim miesiącu.
  • Działalność opodatkowana skalą podatkową zobowiązuje to opłaty stawki zdrowotnej w wysokości 9% przychodów uzyskanych w minionym miesiącu.

Nieco inne zasady obliczania składki zdrowotnej dotyczą działalności opodatkowanych ryczałtem. W takim przypadku ważne są: przychody firmy oraz wysokość przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Wartość przychodów firmy przekłada się na wybór progu, według którego obliczana jest stawka zdrowotna. Zależnie od progu, przedsiębiorcy obliczają stawkę, biorąc pod uwagę inny procent wysokości przeciętnego wynagrodzenia.

  • Dla przedsiębiorców o przychodach poniżej 60 tysięcy złotych podstawą do obliczenia stawki zdrowotnej jest 60% wartości przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Należy obliczyć 9% tej kwoty.
  • Przychody firmy mieszczące się w granicach między 60 a 300 tysięcy złotych wymagają od ryczałtowców obliczenia 9% wartości całej kwoty, a więc 100% wysokości przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.
  • Przy przychodach wyższych niż 300 tysięcy złotych przedsiębiorcy powinny obliczyć odpowiednią wartość, zaczynając od 180% wartości przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.