Dobre krzesło warsztatowe dla pracownika – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Dobre krzesło warsztatowe dla pracownika – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Dobór właściwego krzesła do stanowiska pracy ma niebagatelne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia pracownika. Przestrzeń robocza wymaga specyficznych zastosowań i takie gwarantuje krzesło warsztatowe. Czym się charakteryzuje i na co zwrócić uwagę przy kupnie?


Krzesła warsztatowe – gdzie możemy je zastosować?

Ze względu na świetną ergonomię i estetyczny wygląd, krzesła warsztatowe są niezwykle popularne w przestrzeniach roboczych takich jak pracownie, magazyny, warsztaty i laboratoria. Lista branż, w których warto postawić na takie krzesło jest dużo dłuższa, bo będą to niemal wszystkie stanowiska robocze wymagające utrzymania wielogodzinnej pozycji siedzącej - w tym wybrane stanowiska produkcyjne. Dlatego też ten rodzaj krzeseł często spotkamy również pod nazwą krzesło przemysłowe.

Czym wyróżnia się krzesło warsztatowe?

Przede wszystkim można je dopasować do warunków panujących na danym stanowisku pracy, co przekłada się na wygodę i ergonomię pracy. Krzesło warsztatowe powinno mieć regulację wysokości siedziska. Dzięki temu będzie bardziej uniwersalne i pozwoli każdemu pracownikowi dobrać odpowiedni poziom względem wzrostu.

Ze względu na wielogodzinną pozycję siedzącą, siedzisko powinno być elastyczne i miękkie (ale też nie za bardzo!). Krzesła warsztatowe to meble bardziej narażone na uszkodzenia niż standardowe, biurowe odpowiedniki, dlatego wykonuje się je z materiałów wykazujących wysoką odporność. Krzesło przemysłowe zazwyczaj ma też kółka bądź nogi z twardego i wytrzymałego tworzywa, gdyż muszą wytrzymać stałe obciążenie przez wiele godzin.

Krzesła przemysłowe - bezpieczne rozwiązania

Wyposażając stanowisko pracy w przemyśle, zwłaszcza w strefach obarczonych wyższym niż standardowe, ryzykiem wypadku, nie należy decydować się na półśrodki. Krzesła warsztatowe zapewniają niezbędne bezpieczeństwo. Przede wszystkim wyposażone są w elementy antypoślizgowe, a ich budowa redukuje ryzyko przewrócenia się krzesła czy zahaczenia o wystający element podczas przemieszczania się pomiędzy stanowiskami. Również siedzisko powinno być antypoślizgowe.

Niektóre firmy, takie jak EMPORO, oferują produkty, w których zastosowano w konstrukcji poliamidy z włóknem szklanym, które charakteryzują się sztywnością i dużą wytrzymałością mechaniczną, zmęczeniową i gwarantują stabilność wymiarową. Wykazują też zdolność tłumienia mechanicznego. Dzięki temu świetnie sprawdzają się w miejscach narażonych na obciążenia statyczne.

Ważne jest, aby krzesła były wykonane z wysokiej jakości materiałów o trwałej konstrukcji. Wymagające środowiska warsztatowe czy przemysłowe stawiają wyjątkowe wymagania, dlatego krzesła powinny być odporne na uszkodzenia i wytrzymałe. – mówi Mirosław Stańczyk, ekspert z firmy EMPORO. – Regulacja wysokości to kolejny istotny element. Każdy pracownik ma indywidualne preferencje dotyczące ustawienia siedzenia, dlatego możliwość regulacji wysokości jest niezwykle istotna. Pozwala to na dopasowanie krzesła do potrzeb użytkownika, umożliwiając prawidłową postawę ciała i redukując napięcie mięśniowe.

Krzesło warsztatowe – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Krzesła warsztatowe mogą mieć oparcia, jak klasyczne krzesła bądź występują w formie taboretów, popularnych chociażby w laboratoriach. W ofertach firm wyposażających przemysł, są też krzesła warsztatowe drewniane. Wszystkie tego typu produkty muszą mieć regulacje wysokości, ale też możliwość ustawienia podłokietników - o ile one są w danym modelu, oraz kąta nachylenia oparcia w przypadku krzeseł. Być może potrzebny będzie też pierścieniowy podnóżek. Należy zwrócić uwagę na zastosowane materiały i wytrzymałość pod kątem istniejących w danym miejscu pracy zagrożeń. Kolejną kwestią jest to, czy potrzebujemy krzesła antypoślizgowego czy wersji na kółkach do łatwego przemieszczania się bez konieczności wstawania. Kupując krzesło do laboratorium, trzeba wybrać model z tworzyw odpornych na wpływ substancji chemicznych.

Każdorazowo wybór krzeseł warsztatowych musi być podyktowany konkretnymi potrzebami danego pracownika oraz możliwościami i zagrożeniami występującymi na danym stanowisku pracy.

 Źródło: agencja marketingowa Run The Brand