Zaostrzenia regulacji w zakresie kryptowalut

Zaostrzenia regulacji w zakresie kryptowalut

Chaotyczna i nieprzewidywalna natura kryptowalut skłoniła kilka organów decyzyjnych do surowszej regulacji zdecentralizowanego systemu finansowego. Doprowadziło to do szeroko zakrojonej debaty na temat tego, w jaki sposób kryptowaluty mogą zachować swój zdecentralizowany charakter, który jest ich główną zaletą handlową w oczach kupujących.


Kryptowaluty zostały tak zaprojektowane, by podlegać kontroli wyłącznie przez ich użytkowników i traderów. Główną obawą przed zwiększeniem regulacji w zakresie kryptowalut jest pozbawienie handlowców i użytkowników kontroli nad nimi. Jednak jeśli społeczeństwo wymaga, aby stanowiły w pełni funkcjonalny i zrównoważony system finansowy, jego regulacja jest konieczna.

W ostatnim czasie Ministerstwo Skarbu Stanów Zjednoczonych Ameryki wezwało do zaostrzenia regulacji w zakresie handlu i korzystania z kryptowalut. W niedawnym raporcie amerykańskiego Ministerstwa Skarbu wyrażona została chęć umożliwienia rządowi wglądu we wszystkie transakcje dokonywane za pomocą wszelkiego typu walut, w tym walut cyfrowych.

W raporcie stwierdzono, że ma to na celu wykrycie lub uniemożliwienie unikania płacenia podatków przez osoby o najwyższych dochodach, ponieważ obecny system obowiązujący dla kryptowalut powoduje dla amerykańskiego Ministerstwa Skarbu problemy z wykrywalnością.

Proponowane zmiany stworzyłyby nowe wymogi sprawozdawcze nakreślone w oparciu o ramy istniejących formularzy 1099-INT, które podatnicy obecnie wykorzystują do zgłaszania uzyskanych odsetek-regulując podatki podobnie jak w głównym systemie finansowym.

Chociaż regulacja nie jest całkowicie niekorzystna, wielu uważa, że może ona zahamować rozwój branży kryptowalutowej. Jest to powód, dla którego nie wszystkie giełdy kryptowalutowe popierają ten wniosek. Jednak niektóre rzetelne platformy, takie jak Crypto Genius, dostrzegły jej sens, gdyż regulacja w tym zakresie może również pomóc wyeliminować lub drastycznie ograniczyć problem oszustw, które nękają społeczność kryptowalutową. A teraz wracając do raportu.

W raporcie stwierdzono też, że chociaż kryptowaluty stanowią jedynie niewielką część bieżących transakcji biznesowych, bardziej kompleksowe raporty w tym zakresie są konieczne, aby zminimalizować pokusę i możliwość przesunięcia dochodów poza nowy system raportowania danych, skierowany w szczególności w kierunku bardziej zamożnych przedsiębiorców.

Dzięki kryptowalutom bogatszym przedsiębiorcom łatwiej byłoby zamienić aktywa podlegające opodatkowaniu na kryptowaluty, aby uniknąć opodatkowania w pełnym wymiarze. To sprowadza nas z powrotem do ogólnopaństwowej debaty nad regulacjami, w której obie jej strony prezentują bardzo odmienne perspektywy. Z jednej strony wydaje się, że zamożni przedsiębiorcy używają kryptowalut jako sposobu na uniknięcie płacenia podatków, aby zwiększyć swój zysk. Z ich perspektywy, to właśnie główna zaleta kryptowalut. Pozwalają one obniżyć podatki, ale ze względu na chaotyczne zachowanie walut cyfrowych, ryzyko straty jest równoważone przez zysk uzyskany z obniżonych podatków.

Z puntu widzenia surowszych regulacji, rząd ma w perspektywie stratę około 700 miliardów dolarów w ciągu najbliższych dziesięciu lat, jeśli nie zostaną wprowadzone ściślejsze ograniczenia w zakresie kryptowalut. Ministerstwo Skarbu USA chce zredukować to do straty szacowanej na 400 milionów dolarów poprzez wdrożenie bardziej rygorystycznych przepisów do 2023 roku. Jednak faktyczne warunki nowych przepisów nie zostały jeszcze szczegółowo ustalone. Wynika to z waśni dotyczących utrzymania bardziej autentycznej decentralizacji w zakresie kryptowalut.

W jednej z największych populacji handlujących kryptowalutami, jaką są Stany Zjednoczone, wdrożenie ściślejszych regulacji zaszkodziłoby handlowi kryptowalutami jako całości. Ponieważ obniżone podatki są istotną zaletą i zachętą do zakupu kryptowalut, ich utrata doprowadziłaby do znacznego zmniejszenia liczby kupujących.

Liczba handlowców wpływa  bezpośrednio na ogólną wartość danej kryptowaluty, a spadek liczby kupujących spowoduje obniżenie ich wartości. Jeśli wywoła to negatywny trend, może on sprawić, iż kryptowaluty stracą na znaczeniu na dziesięć do dwudziestu lat. Wraz z rosnącą popularnością kryptowalut, nieuchronnie wzrasta konieczność wprowadzenia dla nich ściślejszych regulacji. Optimum byłoby więc znalezienie równowagi między wprowadzeniem regulacji dla rynku kryptowalut, bez jednoczesnego ograniczania jego zalet, gdyż zachęty do zakupu są kluczowe dla utrzymania sprzedaży i trendu wzrostowego na rynku.

W przypadku Ministerstwa Skarbu USA, organ ten musiałby być otwarty na dostosowanie szczegółów  proponowanych regulacji, aby chronić zarówno interesy Stanów Zjednoczonych, jak i kryptowalut w ogóle. Główne kryptowaluty, takie jak Bitcoin, również będą musiały być elastyczne w zakresie wprowadzania dostosowań w zakresie swoich regulaminów. Interesujące będzie obserwować rozwój wydarzeń w tym zakresie, nie tylko w USA, ale też na całym świecie.