Czym jest obiegówka? W jakich sytuacjach się ją wypełnia?

Obiegówka

Obiegówka to dokument, dzięki któremu pracownik w określonej sytuacji może łatwo rozliczyć się z firmowego mienia, które zostało mu powierzone w okresie wykonywania pracy. Warto wiedzieć, jakie informacje powinna zawierać obiegówka, a także – w jakich sytuacjach może być wymagana.


Karta obiegowa – co to jest?

Karta obiegowa, bo tak brzmi nazwa pełna obiegówki, to dokument, który stosują nie tylko zakłady pracy, ale także instytucje różnego rodzaju.

Obiegówka w firmie jest wewnętrznym dokumentem o charakterze ewidencyjnym. Pozwala pracownikowi rozliczyć się ze zwrotu mienia powierzonego mu przez przedsiębiorstwo w okresie wykonywania pracy. Karta obiegowa służy do potwierdzenia zwrotu między innymi takiego sprzętu jak laptop, samochód, klucze, telefon, środki pieniężne.

Karty obiegowe szczególnie często stosuje się w dużych, wielooddziałowych przedsiębiorstwach, gdzie system kontrolujący wydawane pracownikom środki ma duże znaczenie dla utrzymania porządku.

Jak wygląda karta obiegowa?

Wzór karty obiegowej znaleźć można na stronie internetowej https://aleo.com/pl/blog/wzory-dokumentow/obiegowka-wzor-z-omowieniem/. Dokument przybiera zazwyczaj formę tabeli, w której zamieszczone są rubryki na następujące informacje: 

  • dane pracownika, 
  • data zatrudnienia i rozwiązania umowy o pracę, 
  • zajmowane stanowisko i dział zatrudnienia, 
  • lista rzeczy, które musi zwrócić pracownik, 
  • podpis osoby przyjmującej zwrot przedmiotu, 
  • podpis pracodawcy lub osoby upoważnionej do działania w jego imieniu.

Warto pamiętać o tym, że przepisy prawa nie narzucają z góry tego, jak powinna wyglądać karta obiegowa. Każdy pracodawca może stosować indywidualny wzór obiegówki, dopasowany do potrzeb danego przedsiębiorstwa.

Osoby poszukujące wzoru obiegówki, znaleźć go mogą, tak jak i podobne wzory na Aleo

Jak rozliczyć się przy pomocy obiegówki?

Pracownik, który chce rozliczyć się z powierzonego mu przez firmę mienia, musi złożyć wizytę w działach oznaczonych na obiegówce. Następnie musi oddać określone przedmioty. Przyjmujący je pracownik sprawdzi ich stan i jeśli nie będzie on pozostawiał żadnych zastrzeżeń, przyjmie zwrot. Odbiór rzeczy zostanie potwierdzony podpisem w odpowiednim miejscu karty obiegowej. Wypełniony dokument oddaje się do odpowiedniego działu, najczęściej działu kadr i płac.

W jakich sytuacjach stosuje się kartę obiegową?

Jak można przeczytać na Aleo.com, pracodawca może poprosić pracownika o dostarczenie karty obiegowej w wielu sytuacjach. Obiegówkę najczęściej stosuje się w przypadku: 

  • zmiany stanowiska – pracownik, który awansuje w pracy, często zmienia zakres swoich obowiązków. Zanim otrzyma nowe przedmioty niezbędne do wykonywania pracy, koniecznie musi rozliczyć się z poprzednich – najczęściej przy pomocy karty obiegowej, 
  • odejście z pracy – pracownik, który samodzielnie zwalnia się z pracy, może zostać poproszony o wypełnienie obiegówki, która pozwoli na zakończenie współpracy z pracodawcą,
  • zwolnienie z pracy – karta obiegowa pozwala zwolnionemu pracownikowi rozliczyć się z powierzonego mienia i odejść z firmy z czystym sumieniem, 
  • zatrudnienie w nowej firmie – zdarza się, że pracodawcy wręczają obiegówkę nowym pracownikom. W takiej sytuacji pełni ona rolę dokumentu informacyjnego, który udzieli pracownikowi wskazówek przydatnych w pierwszym dniu pracy.

 

Artykuł Sponsorowany