Co to jest magazyn konsolidacyjny?

Co to jest magazyn konsolidacyjny?

Magazyny konsolidacyjne pozwalają znacząco usprawnić działalność przedsiębiorstw, które obsługują dużą liczbę zamówień lub posiadają kilka centrów dystrybucyjnych. Podstawowym zadaniem tego typu obiektów magazynowych jest konsolidacja ładunków, czyli grupowanie wielu pojedynczych zamówień w jednej wysyłce, co pozwala ograniczyć koszty transportu.


Co to jest magazyn konsolidacyjny?

Do magazynu konsolidacyjnego trafiają pojedyncze zamówienia z innych centrów logistycznych albo od różnych dostawców. Następnie są one grupowane w większe ładunki, aby zapewnić łatwiejszy i mniej kosztowny transport. Proces konsolidacji przewiduje porządkowanie i sortowanie zamówień przed ich wysyłką. W przypadku palet jest to zadanie stosunkowo proste. Zdecydowanie trudniej je przy dużej liczbie zamówień przesyłanych w pudełkach. 

Głównym celem konsolidacji ładunków jest redukcja kosztów transportu w przeliczeniu na pojedyncze zamówienie. Połączenie zamówień wielu klientów w jedną przesyłkę pozwala zoptymalizować koszty dostawy i ulepszyć wykorzystanie przestrzeni ładunkowej pojazdów transportowych. Jest to bardzo istotne w sektorze e-commerce, który przyzwyczaił odbiorców do bardzo tanich, a niekiedy nawet darmowych i szybkich dostaw. 

Wzrost popularności e-handlu i modelu B2C znacząco przyczynił się do rozwoju magazynów konsolidacyjnych, z których do niedawna korzystała w dużej mierze branża B2B. Coraz większa liczba operatorów logistycznych 3PL inwestuje w magazyny konsolidacyjne w pobliżu centrów dystrybucyjnych, mając na celu sprawne grupowanie zamówień klientów, na przykład według trasy przewozu.

Jak zautomatyzować magazyn konsolidacyjny?

Wzrost popularności handlu elektronicznego w znacznym stopniu skomplikował procesy konsolidacji zamówień, zmuszając wielu przedsiębiorców do automatyzacji procesów logistycznych w magazynach konsolidacyjnych. Pierwszym krokiem w celu automatyzacji tego rodzaju obiektów jest wdrożenie oprogramowania magazynowego umożliwiającego synchronizację zadań i ścisłą kontrolę zapasów. Istotną cechą magazynów konsolidacyjnych jest ich szeroki asortyment przeznaczony dla wielu odbiorców. System WMS pozwala na bieżąco śledzić stan magazynowy i może przekazywać pracownikom informacje o każdym zamówieniu.

Kolejnym krokiem jest przeanalizowanie tego, które procesy warto zautomatyzować. W magazynach konsolidacyjnych o wysokim natężeniu przepływu ładunków nawet częściowa automatyzacja pozwala zredukować koszty, przyspieszyć obsługę ładunków i zwiększyć wydajność obiektu. W ramach automatyzacji magazynu konsolidacyjnego można też zrezygnować z tradycyjnych urządzeń transportu bliskiego na rzecz rozwiązań, takich jak przenośniki pojemnikowe, które w sposób ciągły mogą dostarczać towary do stref konsolidacji. 


Więcej informacji z branży magazynowej znajdziesz na https://panattonieurope.com/pl-pl/aktualnosci