Jakie są korzyści z założenia firmy w Niemczech?

Jakie są korzyści z założenia firmy w Niemczech?

Prowadzenie firmy w Niemczech to rozwiązanie wybierane przez wielu przedsiębiorców. Jest kilka opcji, można "od zera" zakładać firmę lub też kupić spółkę. Warto wiedzieć jakie są korzyści płynące z działalności gospodarczej w Niemczech.


W jakiej formie można prowadzić działalność gospodarczą w Niemczech?

Polscy przedsiębiorcy, chcący prowadzić działalność w Niemczech mają do wyboru kilka form prawnych, podobnie jak w Polsce. Najprostszą opcją jest jednoosobowa działalność gospodarcza – Gewerbe. Podobnie jak w naszym kraju, jest możliwość zatrudniania pracowników w tej formie. W Niemczech można też założyć tak zwaną małą działalność gospodarczą – Kleingewerbe. Do jej prowadzenia konieczne jest jednak spełnienie dwóch warunków. Po pierwsze, forma ta przewidziana jest dla obrotów nie wyższych niż 22 tysiące euro (licząc poprzedni rok kalendarzowy), po drugie – w obecnym roku kalendarzowym nie mogą przekroczyć 50 tysięcy. Jaka jest korzyść z wyboru takiej formy? Można skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT. Inne formy warte rozważenia to spółki osobowe oraz kapitałowe. Dobrze jednak wiedzieć, że spółki nie trzeba zakładać od zera – istnieje bowiem możliwość taka jak zakup niemieckiej spółki.

Nabycie niemieckiej spółki

Bardzo korzystnym rozwiązaniem z punktu widzenia przedsiębiorcy może być zakup niemieckiej spółki. Taka opcja pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Zamiast wielomiesięcznego oczekiwania na przyznanie numeru NIP, formalności można dopiąć w 2 tygodnie. Jakie są koszty przejęcia takiej spółki? Powinniśmy zmieścić się w 800 euro. Do tego doliczyć trzeba koszt utrzymania wirtualnego biura – około 200 euro miesięcznie. Jeśli przedsiębiorcy zależy na tym, aby szybko sfinalizować transakcję z partnerami biznesowymi, zakup gotowej spółki będzie najlepszym rozwiązaniem. Na czym polega w praktyce taki zakup? Są firmy, które trudnią się zakładaniem spółek, które "w uśpieniu" czekają na przejęcie. Nie prowadzą one działalności ani nie wystawiają faktur. Nie ma więc ryzyka zakupu spółki, która na przykład ma złą renomę na rynku, długi i tego typu problemy. Przed znalezieniem nabywcy, zeznania podatkowe spółki są składane, ale opiewają na kwotę zerową. To rozwiązanie przynosi przedsiębiorcom sporo korzyści, ponieważ w przypadku założenia spółki w Niemczech, do załatwienia jest więcej formalności niż w Polsce.