Jak prowadzi się oddłużanie? Metody pozbycia się długów

Jak prowadzi się oddłużanie? Metody pozbycia się długów

Oddłużaniem nazywa się ogólnie różne sposoby służące do pozbycia się wielu typów długów. Jakie z nich pozwalają na osiągnięcie najlepszych efektów? Obecnie wybór technik jest spory, więc warto przyjrzeć się im bliżej, by dowiedzieć się, jak wyjść z rosnącego zadłużenia.


Dla kogo przeznaczone jest oddłużanie?

Procedura oddłużania ma bardzo szerokie zastosowanie, ponieważ może być ona prowadzona zarówno w przypadku osób prywatnych, konsumentów, którzy nie mają własnej działalności, jak i w przypadku firm, między innymi jednoosobowych działalności gospodarczych i różnych typów spółek.

Gdy zatem pojawi się zadłużenie, które ciągle narasta i nie można się go pozbyć, warto zdecydować się na oddłużanie.

Oddłużaniem – samodzielnie czy z pomocą?

Można oddłużać się samodzielnie, czyli prowadzić działania zmierzające do wyjścia z długów we własnym zakresie. Drugim rozwiązaniem jest natomiast pomoc innych firm, instytucji.

W ramach oddłużania można zwrócić się do kancelarii prawnych, które zapewniają swoim klientom pełne wsparcie w zakresie różnych metod oddłużeniowych, także prowadzonych przed sądem jak postępowania upadłościowe.

Gdy chodzi o skuteczne oddłużanie Katowice są jednym z miast, w którym działają obecnie kancelarie prawne zajmujące się sprawami oddłużania swoich klientów. Mogą one zagwarantować im wtedy kompleksową obsługę, która pozwala na łatwiejsze wyjście na prostą pod kątem finansowym.

Metody oddłużania – jakie są najskuteczniejsze?

Oddłużanie może odbywać się na wiele sposobów, zależnie od rodzaju dłużnika, wysokości jego długów, ich struktury, posiadanego przez niego majątku. Jakie metody obecnie są stosowane najczęściej?

  • Zmiany w budżecie – pozwalają na uzyskanie dodatkowych oszczędności, by łatwiej regulować należności.
  • Restrukturyzacja – prowadzona w przypadku firm, które mają problemy z wypłacalnością, może być prowadzona według sądowych procedur restrukturyzacyjnych.
  • Negocjacje z wierzycielami – pozwalają na wydłużenie terminów spłaty, rozłożenie długów na raty.
  • Kredyty konsolidacyjne, pożyczki konsolidacyjne – polegają na zaciągnięciu zobowiązania do spłaty obecnych długów, można wtedy wydłużyć termin płatności kredytu lub pożyczki konsolidacyjnej, dzięki czemu ma ona niższą ratę.
  • Upadłość – jest to procedura sądowa, która może być prowadzona zarówno w przypadku konsumentów, jak i w przypadku firm.

Wobec tego oddłużanie może następować różnymi metodami. Warto wziąć je pod uwagę, gdy pojawiają się coraz większe długi oraz ryzyko pojawienia się niewypłacalności.

Kancelaria Syndyka-Doradcy Restrukturyzacyjnego Sp. z o.o.
Glogera 4/4, 42-217 Częstochowa
Tel.: 883 615 777 / biuro@doboszkancelaria.pl