Wymiennik ciepła do domu jednorodzinnego — jak wybrać najlepszy?

Wymiennik ciepła do domu jednorodzinnego — jak wybrać najlepszy?

Gruntowe wymienniki ciepła (GWC) to popularne rozwiązanie dla domów jednorodzinnych. Pozwalają zaoszczędzić na ogrzewaniu i chłodzeniu domu, zapewniając idealną temperaturę w jego wnętrzu. Dzięki nim możliwe jest usprawnienie pracy urządzeń znajdujących się w domowej instalacji służącej do ogrzewania i chłodzenia powietrza w budynku. Sprawdź, jak dobrze wybrać wymiennik ciepła! Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie i jak określić Twoje potrzeby!


Co to jest wymiennik ciepła i jaką pełni rolę?

Wymiennik to urządzenie, w którym zachodzi wymiana ciepła pomiędzy płynami o różnej temperaturze. Wykorzystuje do tego fizyczne zjawiska konwekcji i przewodzenia. Poprzez ścianki lub powierzchnię rurki w instalacji energia cieplna przekierowywana jest do zimnego płynu. Urządzenia te mogą być częścią nowoczesnej instalacji klimatyzacji oraz wentylacji. Służą do odzyskiwania ciepła wyprowadzanego na zewnątrz pomieszczeń. Takie ciepło jest następnie wykorzystywane do ogrzania ciepłej wody użytkowej oraz do ogrzewania. Prawidłowy dobór wymiennika ciepła wpłynie na optymalną pracę urządzeń całego systemu grzewczego w Twoim domu. Dlatego warto podejść do tego zadania kompleksowo.

Jak wybrać najlepszy wymiennik ciepła?

Dobór wymiennika ciepła wymaga znajomości jego parametrów i umiejętności dopasowania ich do Twoich potrzeb i oczekiwań. Wymienniki płytowe są idealne do domów jednorodzinnych. Przed zakupem warto przejrzeć kartę produktu, aby upewnić się, że może być stosowany z urządzeniami, które masz w domu: z centralnym ogrzewaniem, systemem solarnym, ogrzewaniem podłogowym, kotłem, kominkiem i instalacją do grzania. Trzeba także wziąć pod uwagę moc urządzenia, do którego ma być podpięty wymiennik.

Dobór wymiennika ciepła – co wziąć pod uwagę?

Jeśli chcesz wybrać wymiennik ciepła do Twojego domu, musisz wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Jedną z nich jest wielkość działki i możliwość jej użycia. W przypadku gruntowego wymiennika ciepła potrzebne jest wykonanie wykopu na głębokość większą, niż 1 m pod poziomem gruntu. Tylko takie działanie pozwoli na pozyskanie energii cieplnej znajdującej się na stałym poziomie o każdej porze roku. Latem ciepło pozyskane z gruntu chłodzi powietrze w domu, a zimą je ogrzewa. W doborze wymiennika ciepła kieruj się:

  1. Typem (wymienniki typu ciecz-ciecz lub gaz-gaz),
  2. Mediami, z jakimi współpracuje (woda, gaz, powietrze),
  3. Mocą i wymiarami – muszą być dopasowane do pieca i wielkości pomieszczenia,
  4. Zakresem temperatury pracy – dopasuj go do przeznaczenia wymiennika (dla gospodarstw domowych specjaliści z branży zalecają zakres od – 200 do około 230 stopni Celsjusza),
  5. Maksymalnym ciśnieniem – do użytku w domach jednorodzinnych wystarczy maksymalnie 3 MPa, czyli 30 barów,
  6. Materiałem, z którego wykonany jest wymiennik – wybieraj dobrze przewodzącą prąd, trwałą i odporną na korozję stal nierdzewną.

Wymienniki ciepła pozwalają ograniczyć wydatki ponoszone na chłodzenie i ogrzewanie domu. Dzięki nim oszczędzisz energię elektryczną potrzebną do zapewnienia Tobie i innym domownikom komfortowej temperatury powietrza oraz wody w domu.

Więcej o wymiennikach znajdziesz tutaj: https://hexonic.com/aktualnosci/hexonic-ulatwia-dobor-wymiennikow-ciepla/