Doradca podatkowy - czym się zajmuje? Na czym polega jego zawód?

Doradca podatkowy - czym się zajmuje? Na czym polega jego zawód?

Doradca podatkowy należy do grupy zawodów wysokiego zaufania. Aby nim, zostać, trzeba spełnić określone warunki. Profesja ta tylko z pozoru wydaje się nieskomplikowana i pozbawiona utrudnień. Czym na co dzień zajmują się doradcy podatkowi i jakie są cechy najlepszych w tej branży?


Kulisy pracy doradcy podatkowego 

Obowiązki zawodowe doradcy podatkowego określają kompetencje do:

  • sporządzania zeznań oraz deklaracji podatkowych 
  • wchodzenia w rolę reprezentanta swoich klientów, nie tylko na polu podatkowym, ale również przed sądem administracyjnym, jego pomoc często jest nieoceniona w sytuacji spraw związanych z podziałem majątku, dziedziczeniem lub darowiznami 
  • prowadzenia profesjonalnych ksiąg podatkowych, gdzie mieści się cała dokumentacja ekonomiczna klientów 
  • rozliczania podatków oraz sprawowania kontroli nad dokumentacją z zakresu prawa podatkowego
  • wykonywania przeglądów, czyli skrupulatnej kontroli rozliczeń 

 

Doradca podatkowy - ekonomista czy prawnik? 

Doradca podatkowy Bydgoszcz to zawód, który tak naprawdę łączy w sobie najważniejsze cechy profesji prawnika i ekonomisty. Profesjonalny specjalista z dziedziny podatków w równym stopniu łatwości i płynności przejdzie do dokonania rozliczenia dla spółki jak i jednoosobowej firmy. Po tym możemy poznać, że osoba na stanowisku doradcy podatkowego w swoim zawodzie czuje się jak najbardziej na miejscu. Czy wykształcenie ma tu znaczenie? Owszem, ale znacznie ważniejsze są umiejętności praktyczne, a przede wszystkim egzamin, którego nie można zaliczyć do najłatwiejszych. 

Doradca podatkowy - jak się zdobywa uprawnienia? 

Egzamin na doradcę podatkowego dzieli się na dwie części - pisemną oraz ustną. Zdawalność pierwszej części szacuje się na niecałe 70%, a części ustnej na ponad 20%. Trzeba pamiętać o tym, że osoby, które skończyły wybrane kierunki szeroko związane z prawem oraz ekonomią, często bywają zwolnione z części pisemnej. Pytania obejmują szerokie zagadnienia z dziedziny ekonomii, treści ustaw, historii prawa podatkowego oraz zadania zahaczające o arytmetykę. Mimo że egzamin z roku na rok ma zwiększony poziom trudności, nie brakuje chętnych na zdobycie uprawnień doradcy podatkowego. 

Doradca podatkowy a księgowy 

Większa część społeczeństwa uważa, że doradca podatkowy i księgowy to właściwie to samo. Nie jest tak do końca. O ile doradcy podatkowi mogą pełnić także funkcje i zadania księgowych, o tyle standardowi przedsiębiorcy prowadzący biura księgowe nie mogą udzielać oficjalnych porad w zakresie prawa podatkowego. W praktyce wielu księgowych ma bogatą wiedzę na temat prawa, ale bez udokumentowanych, właściwych kwalifikacji oraz uprawnień wypowiadać się powinni z umiarem, zwłaszcza, jeśli informacje przez nich udzielane nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości. Za wprowadzenie interesanta w błąd grożą oczywiście kary. Najlepsze umiejętności praktyczne przyszły doradca prawny uzyska, podejmując studia na wydziałach związanych z prawem oraz ekonomią. Pięcioletni okres edukacji pod okiem profesjonalistów to najlepsze przygotowanie do tego zawodu.