Jakie czynniki sprawiają, że kredyt dla firm jest korzystny?

Jakie czynniki sprawiają, że kredyt dla firm jest korzystny?

Kredyt to jedna z możliwości finansowania potrzeb przedsiębiorstwa. Jest najczęściej wybierana przez firmy, które rozwijają się bardzo dynamicznie i chcą przeznaczyć pieniądze na różne wyzwania. Te cele zależą od bieżących lub przyszłych potrzeb firmy. Najczęściej łączy je jedna rzecz. Mają zwiększyć rentowność firmy, dzięki czemu będzie mogła zdobyć większe dochody. W ten sposób przedsiębiorca będzie mógł spłacić kredyt i osiągać w przyszłości większe zyski.


Czy kredyt to dobra forma pozyskiwania finansów dla przedsiębiorstwa? 

Ocena, czy kredyt jest dobry dla przedsiębiorstwa, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od jego wielkości. Firma nie może się zbytnio lewarować kredytem, ponieważ spłacanie zadłużenia może pogorszyć jej bilans. Dodatkowo działa tu dźwignia finansowa — w przypadku niepowodzenia może to spowodować znaczne obciążenie dla przedsiębiorstwa. Jednocześnie, jeśli pojawi się sukces, rozwój firmy będzie znacznie szybszy, niż gdyby w ogóle nie korzystała z kredytu. 

Jakie są rodzaje kredytów dla działalności gospodarczej? 

Kredyt jest produktem standaryzowanym. Dlatego można go łatwo porównać i sprawdzić ofertę wielu banków, wybierając najlepszą. Banki oferują dla firm następujące kredyty: 

  • obrotowy — jest przeznaczony do finansowania bieżącej działalności. Może być wykorzystany na zakup aktywów krótkoterminowych, bez których funkcjonowanie firmy jest niemożliwe, 
  • inwestycyjny — jego celem jest wspieranie przedsięwzięć rozwojowych. Jest przyznawany na długi termin, dlatego jest ryzykowny. Może służyć do zakupu aktywów długoterminowych, czyli nieruchomości, maszyn i urządzeń lub technologii, 
  • pomostowy — jest to krótkoterminowy kredyt, przyznawany na krótki okres czasu. Służy do finansowania inwestycji w początkowym okresie, gdy firma nie może korzystać innych form finansowania, 
  • innowacyjny — umożliwia zakup i wdrożenie nowych technologii, dzięki czemu firma jest bardziej konkurencyjna na rynku. Taki kredyt może być dotowany — np. przez państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego. 

W praktyce zdarza się, że instytucja finansowa może oferować prawie taki sam kredyt, ale na różne cele. Właśnie taką ofertę ma Alior Bank, który sprzedaje kredyt firmowy bez prowizji przygotowawczej o charakterze obrotowym lub inwestycyjnym. 

Czym powinien charakteryzować się dobry kredyt dla firm? 

Kredyt, który jest korzystny dla firmy, powinien być dopasowany do jej potrzeb i możliwości finansowych. Jednocześnie jest wiele aspektów, które sprawiają, że dana oferta jest atrakcyjniejsza od innych: 

  • niska prowizja i wysokość oprocentowania, 
  • krótki czas oczekiwania na decyzję, 
  • możliwość zmiany warunków kredytu w trakcie trwania umowy, 
  • możliwości przesunięcia terminu spłaty lub odwrotnie — nadpłaty z pominięciem kar. 

Firma, która stara się o kredyt, często nie ma lepszych możliwości finansowania lub potrzebuje pieniędzy w krótkim terminie. Dlatego decydującym czynnikiem może być okres przyznania kredytu. Jednocześnie w długim terminie mogą mieć miejsce różne wydarzenia na rynku. W takich wypadkach najlepsze są elastyczne warunki umowy.

Źródło: Publikacja partnera