Sprzedaż mieszkania - jak wycenić nieruchomość?

Sprzedaż mieszkania - jak wycenić nieruchomość?

Planując wystawienie mieszkania na sprzedaż, trzeba dokładnie przemyśleć kwestię jego wyceny, żeby móc uzyskać optymalną cenę za daną nieruchomość. Jednak poprawne ustalenie wartości mieszkania nie jest proste, gdyż zależy od wielu czynników i wymaga posiadania rozległej wiedzy na temat aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości.


Jakie czynniki wpływają na cenę mieszkania?

Pierwszą podstawową kwestią przy wycenie mieszkania jest jego lokalizacja. Inaczej bowiem kształtują się ceny w dużych miastach, a inaczej na obrzeżach miast, czy w mniejszych miejscowościach. Co ważne, droższe mogą być nie tylko mieszkania znajdujące się w wielkich aglomeracjach, ale i lokale położone w miejscowościach turystycznych na przykład w górach, czy nad morzem. Kolejnym ważnym parametrem jest metraż mieszkania i jego usytuowanie w samym budynku. Powszechnie bowiem przyjęło się, że mieszkania znajdujące się na parterze lub na poddaszu są tańsze, od mieszkań zajmujących pozostałe kondygnacje.

Ponadto dla potencjalnego kupca ważny będzie także rok powstania budynku oraz jego stan techniczny. Dlatego nowoczesne i wyremontowane apartamentowce są zdecydowanie bardziej atrakcyjne niż stare i wymagające sporego nakładu finansowego kamienice. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia terenu wspólnego przylegającego do budynku oraz możliwość posiadania własnego miejsca parkingowego. Zatem mieszkanie w pakiecie z mini ogródkiem, czy zapewnionym parkingiem będzie zdecydowanie droższe niż to samo mieszkanie bez tych udogodnień.

Na końcu warto też wspomnieć o ogólnym stanie technicznym samego mieszkania. Mieszkania zaniedbane ze starymi instalacjami, czy niewymienionymi oknami, mimo nawet najlepszej lokalizacji nie uzyskają tak dobrej ceny, jak mieszkania wyremontowane i wizualnie przygotowane pod sprzedaż. Umeblowanie w mieszkaniu również może podnieść jego cenę, o ile będą to meble stosunkowo nowe. Czasem jednak kupcy wolą nabywać mieszkania bez mebli i nie są chętni, aby zapłacić więcej za umeblowanie, z którego i tak nie zamierzają skorzystać w przyszłości.

Profesjonalna wycena nieruchomości - jak to zrobić?

Biorąc wszystkie powyższe czynniki pod uwagę, należy zastanowić się, jak powinno przebiegać prawidłowe wycenianie nieruchomości. Możemy oczywiście sami dokonać wyceny, jednak taka wycena bywa obarczona błędem, co w efekcie może zaowocować przeszacowaniem lub niedoszacowaniem mieszkania. Konsekwencją złej wyceny jest także problem ze znalezieniem nabywcy oraz długi okres zbywania nieruchomości.

Dlatego, jeśli zależy nam na czasie oraz profesjonalnej wycenie mieszkania, powinniśmy skorzystać z usług doświadczonego agenta nieruchomości lub rzeczoznawcy majątkowego. Ponieważ wykwalifikowany specjalista pomoże nam określić wartość mieszkania na podstawie danych rynkowych, dzięki czemu zyskamy pewność, że uzyskana w ten sposób cena jest adekwatna do aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości. Ponadto doświadczony pośrednik nieruchomości automatycznie wliczy w koszt sprzedaży takie czynniki jak obsługa pośrednika, koszt zamieszczenia ogłoszeń, czy obsługa notarialna sprzedaży. W związku z czym ostateczna cena nieruchomości nie tylko pozwoli nam szybko sprzedać mieszkanie, ale i uchroni nas przed ponoszeniem dodatkowych kosztów, których normalnie moglibyśmy nie wziąć pod uwagę, przy sporządzaniu wyceny mieszkania.

Podsumowując, profesjonalna wycena nieruchomości w obliczu tak wielu zmiennych to trudne zadanie, które warto zlecić specjalistom. Szczególnie jeśli zależy nam na czasie oraz uzyskaniu maksymalnej ceny za sprzedawane mieszkanie.

Źródło: Publikacja partnera