Nowy globalny problem.

Sobotni atak na saudyjskie rafinerie spowodowały gwałtowny wzrost cen ropy naftowej. W konsekwencji narasta napięcie militarne między Waszyngtonem a Teheranem. W środę posiedzenie Fed, na którym ma zapaść decyzja o pogłębieniu luzowania polityki monetarnej. Dziś pierwsze spotkanie nowego premiera Wielkiej Brytanii z szefem Komisji Europejskiej ws. brexitu.


Michał Sikora

Poprawiające się ostatnio nastroje rynkowe zostały  podkopane z powodu sobotniego ataku dronów na saudyjskie instalacje naftowe. Do zamachu przyznał się rebeliancki ruch Huti w Jemenie, wspierany przez Iran, jednak niektórzy obserwatorzy zauważają, że tak precyzyjne użycie broni przekraczało ich możliwości. W wyniku ataku wstrzymana została produkcja 5,7 mln baryłek dziennie, co stanowi połowę produkcji Arabii Saudyjskiej i ok. 5-6% globalnej podaży surowca.

W konsekwencji cena ropy na poniedziałkowym otwarciu sesji zwyżkowała już nawet o 20%. Pokłosiem tego wydarzenia jest wzrost bojowych nastrojów na linii Waszyngton – Teheran. Biały Dom zdecydowanie potępił atak, kierując oskarżenia pod adresem Iranu, choć bez żadnych dowodów. Jednocześnie Stany Zjednoczone stają się głównym graczem, który będzie mógł uzupełnić powstałą lukę w globalnej podaży ropy naftowej. Firma Saudi Aramco deklaruje przywrócenie dużej części produkcji już dziś wieczorem, jednak powrót do pełnej sprawności może zająć nawet kilka tygodni. Prezydent Trump miał w tym miesiącu spotkać się w ONZ ze swoim odpowiednikiem z Iranu w celu ocieplenia napiętych relacji, ale w obecnej sytuacji o pojednanie będzie bardzo ciężko. Mimo sporego szoku, na rynku walutowym nie obserwujemy większej reakcji na sobotni atak, a notowania złotego pozostają stabilne.

Uwaga inwestorów będzie się teraz kierować raczej na środowe posiedzenie Fed. Obniżka stóp procentowych jest już w pełni wyceniona przez rynek i Rezerwa Federalna będzie musiała pogłębić luzowanie polityki pieniężnej, szczególnie po wprowadzeniu pakietu ratunkowego przez EBC. Poza tym, bieżący tydzień przyniesie decyzję w sprawie kosztu pieniądza banków centralnych Japonii, Wielkiej Brytanii, Norwegii oraz Szwajcarii. W kraju natomiast opublikowana zostanie garść danych makro, m.in.: raport z rynku pracy, produkcja przemysłowa oraz sprzedaż detaliczna. Dziś po raz pierwszy ma dojść do spotkania nowego premiera Wielkiej Brytanii z szefem Komisji Europejskiej w sprawie brexitu. B. Johnson zatem łagodzi swoje wcześniejsze deklaracje, a pojawiły się  pogłoski, iż północnoirlandzka Demokratyczna  Partii Unionistów również jest bardziej skłonna do rozmów o granicy z Irlandią i problematycznym mechanizmie awaryjnym.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:45):

CHF/PLN – 3,9490 / 3,9839
EUR/PLN – 4,3118 / 4,3459
USD/PLN – 3,9116 / 3,9433
GBP/PLN – 4,8628 / 4,9117
EUR/USD – 1,0958 / 1,1055

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl