Przewrót w brytyjskim parlamencie.

Aktywność amerykańskiego przemysłu skurczyła się po raz pierwszy od 3 lat. Dolar słabnie i rosną oczekiwania na głębsze luzowanie polityki przez Fed. Pojawiły się pogłoski, iż pakiet stymulacyjny EBC obejmie: cięcie stóp procentowych, rekompensaty dla banków i zmianę forward guidance. B. Johnson stracił kontrolę nad Izbą Gmin, a jego strategia szantażu względem UE i związania rąk brytyjskiej opozycji prawdopodobnie zakończy się porażką.


Michał Sikora

Po słabszych danych z USA rosną gołębie oczekiwania względem Fed, co osłabia dolara na szerokim rynku i przekłada się na mocniejszego złotego. Dzięki temu frank szwajcarski jest najtańszy od ponad tygodnia. Indeks ISM dla amerykańskiego przemysłu wypadł wyraźnie poniżej oczekiwań, spadając w dodatku poniżej granicznej wartości 50 pkt. To pierwsze skurczenie się aktywności sektora od 3 lat, które świadczy o rosnącym ryzyku recesji i jednocześnie wzmaga żądania głębszego poluzowania polityki przez Rezerwę Federalną. I tu pojawia się problem, ponieważ rozbieżność poglądów w banku centralnym jest bardzo duża. Tylko dziś poznaliśmy już dwie skrajnie odmienne oceny bieżącej sytuacji za Oceanem. Prezes Fed z St,. Louis, J. Bullard, kolejny raz domaga się natychmiastowego cięcia stóp procentowych o 50 pb. już podczas wrześniowego posiedzenia. Natomiast jego kolega z Bostonu, E. Rosengren, nie widzi przesłanek do podejmowania jakichkolwiek zmian parametrów prowadzonej polityki monetarnej.

Takich wątpliwości nie mają już z kolei europejscy bankierzy, którzy pogodzili się z faktem, iż gospodarka nie podźwignie się bez podania nowej kroplówki. Ch. Lagarde, która zastąpi M. Draghi’ego na stanowisku prezesa EBC, jest jeszcze większą fanką ujemnych stóp procentowych niż Włoch i przemawiając dziś w Parlamencie Europejskim raz jeszcze przestawiła swój pogląd na obecną sytuację. Ponadto, pojawiły się także przecieki, iż nowy pakiet stymulacyjny Europejskiego Banku Centralnego obejmie: obniżkę kosztu euro, rekompensaty dla banków równoważące ujemne skutki negatywnego oprocentowania oraz zmianę perspektyw polityki pieniężnej, czyli tzw. forward guidance.

Atmosfera w brytyjskim parlamencie pozostaje bardzo gorąca. Wczoraj opozycja przy dość licznym współudziale Konserwatystów przejęła kontrolę nad porządkiem obrad Izby Gmin i zamierza zablokować możliwość przeprowadzenia twardego brexitu, zmuszając rząd do wydłużenia terminu wyjścia z UE do 31. stycznia 2020r. w przypadku braku porozumienia z UE. W konsekwencji 21 posłów partii rządzącej zostało karnie usuniętych z klubu, a premier stracił parlamentarną większość. W odpowiedzi B. Johnson, któremu tym samym odebrano element szantażu w jego strategii względem Brukseli, złożył wniosek o rozpisanie przedterminowych wyborów, ale zważywszy na fakt, iż wymagałoby to poparcia 2/3 głosów w Izbie Gmin, stoi on na straconej pozycji. 

Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:40):

CHF/PLN – 3,9973 / 4,0329
EUR/PLN – 4,3271 / 4,3612
USD/PLN – 3,9305 / 3,9621
GBP/PLN – 4,7774 / 4,8262
EUR/USD – 1,0952 / 1,1047

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl