Trafiony, zatopiony. Funt na łopatkach.

Lepsze dane handlowe z Chin poprawiły nastroje inwestorów. Trwa wymiana ciosów między Waszyngtonem a Pekinem. Powracają obawy o stabilność polityczną Włoch. Funt nurkuje po słabych danych o PKB i doniesieniach o możliwych przedwczesnych wyborach. Prezydent Trump wzywa do natychmiastowego i głębokiego cięcia stóp procentowych, nie ustając w krytyce Rezerwy Federalnej.


Michał Sikora

Emocjonujący tydzień dobiega końca. Nie ma spokoju na rynkach, gdyż każdego dnia na jaw wychodzą „nowe kwiatki”, przez co bezpieczne aktywa wciąż cieszą się zwiększonym zainteresowaniem inwestorów. Prawdziwy boom przeżywają obligacje, a rekordowe poziomy osiągają również ceny złota, srebra, jena i franka. Choć globalnie kluczowym problemem pozostaje konflikt handlowy między USA a Chinami, który w mijającym tygodniu zahaczył jeszcze o tło militarne, to odżywają także nieco zapomniane ryzyka geopolityczne w Europie.

Powracają niepokoje związane z sytuacją na Półwyspie Apenińskim, gdzie premier Conte w ostrych słowach skrytykował wicepremiera Salviniego, zamierzającego przejąć rządy poprzez rozpisanie przedterminowych wyborów po rozpadzie koalicji. Dodatkowo, niestabilność polityczna Rzymu budzi obawy w kontekście sporu z Brukselą wokół włoskiego budżetu. Ponadto, wczoraj załamanie dotknęło kursu funta po doniesieniach, iż B. Johnson, krótko po upływie terminu brexitu, również przeprowadzi przedterminowe wybory parlamentarne w przypadku wyjścia z UE bez umowy. Dziś natomiast notowania brytyjskiej waluty toną po kiepskich danych o PKB oraz produkcji przemysłowej. Gospodarka Wielkiej Brytanii skurczyła się w II kw. o 0,2% kdk, po raz pierwszy od 2012r., głównie na skutek działań wyprzedzających podejmowanych przez przedsiębiorstwa w związku  brexitem. Choć spodziewane jest odbicie w najbliższych miesiącach, to kolejny kwartał ujemnego PKB wprowadziłby kraj w techniczną recesję, co wzmaga obawy inwestorów.

Tymczasem wokół konfliktu dwóch największych gospodarek świata nastroje się lekko poprawiły, dzięki lepszym od oczekiwań danym handlowym z Chin i relatywnie pokojowej polityce Banku Ludowego w kwestii kursu juana. Niemniej, wymiana uprzejmości między obu stronami postępuje naprzód. W odwecie za wstrzymanie przez Pekin zakupów amerykańskich produktów rolnych, Waszyngton zwleka z wydawaniem licencji na wznowienie współpracy z Huawei. Ponadto, Biały Dom wprowadził zakaz używania sprzętu tej firmy przez wszystkie agencje federalne oraz firmy będące na kontraktach rządowych. D. Trump nie ustaje również w krytyce Rezerwy Federalnej, pomimo ostatniego apelu byłych prezesów Fed o zaprzestanie tej praktyki. Po serii obniżek stóp procentowych przez banki centralne Azji i Oceanii, prezydent Stanów Zjednoczonych domaga się głębokiego i natychmiastowego poluzowania polityki pieniężnej, oceniając każdą decyzję J. Powell’a jako błędną.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:30):

CHF/PLN – 3,9616 / 3,9953
EUR/PLN – 4,3044 / 4,3384
USD/PLN – 3,8430 / 3,8736
GBP/PLN – 4,6363 / 4,6851
EUR/USD – 1,1135 / 1,1231

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl