Gołębi Fed ucieszy inwestorów.

Słabe piątkowe dane zza Oceanu prowadzą do dalszej przeceny dolara. Oddalają się perspektywy porozumienia handlowego między USA a Chinami. Inwestorzy spodziewają się gołębiego posiedzenia Fed. Jutro kolejne głosowanie nad ustawą brexitową premier May, a z końcem tygodnia unijny szczyt w tej sprawie.


Michał Sikora

Bieżący tydzień na rynkach zapowiada się interesująco pod każdym względem. Sporo będzie się działo zarówno jeśli chodzi o publikację ważnych danych makro oraz decyzje banków centralnych, jak i geopolitykę. W kraju kolejne dni obfitować będą w prezentację odczytów z rynku pracy oraz wyników produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, które choć istotne, nie mają szans wpłynąć na zmianę stanowiska RPP w kwestii stóp procentowych. W związku z tym nie powinny odcisnąć piętna na notowaniach złotego, które w dalszym ciągu pozostają mocno stabilne.

Polska waluta rozpoczęła poniedziałkową sesję delikatnymi wzrostami w reakcji na postępującą przecenę dolara na szerokim rynku. Piątkowe dane zza Oceanu o produkcji przemysłowej oraz aktywności biznesowej w rejonie Nowego Jorku wypadły zdecydowanie poniżej oczekiwań, przyczyniając się do dalszego osłabienia amerykańskiej waluty. Wyraźnie gaśnie także entuzjazm związany z możliwością zawarcia porozumienia handlowego między USA a Chinami. Amerykański minister skarbu. S. Mnuchin, poinformował, że szczyt prezydentów obu krajów nie odbędzie się w tym miesiącu, a nieoficjalnie mówi się, iż trzeba będzie go odłożyć przynajmniej do czerwca.

W związku z tym inwestorzy są coraz bardziej przekonani, że Rezerwa Federalna nie dokona w tym roku ani jednej podwyżki stóp procentowych, co napędza wzrosty na rynkach akcji. Kluczowym zatem wydarzeniem tygodnia będzie właśnie środowe posiedzenie Fed połączone z publikacją nowych prognoz oraz perspektyw dla kosztu pieniądza. 

Swoje spotkania w tym tygodniu będą miały również banki centralne Anglii oraz Szwajcarii. To pierwsze pozostanie jednak zapewne w cieniu sagi związanej z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE. Premier May jutro po raz trzeci będzie próbowała przeforsować w brytyjskim parlamencie wypracowaną przez siebie ustawę brexitową, ale tak jak poprzednimi razy jest raczej skazana na porażkę. Jeśli ten scenariusz faktycznie się ziści, to lider opozycjonistów, J. Corbyn, już zapowiedział, iż wymusi kolejne głosowanie nad wotum nieufności dla rządu. Drugim skutkiem będzie najprawdopodobniej pozostanie Wielkiej Brytanii w UE jeszcze przez długi czas, o ile oczywiście Bruksela wyrazi na to zgodę. Odpowiedź na to pytanie poznamy podczas czwartkowo-piątkowego szczytu Wspólnoty.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:20):

CHF/PLN – 3,7753 / 3,8074
EUR/PLN – 4,2803 / 4,3127
USD/PLN – 3,7734 / 3,8036
GBP/PLN – 4,9888 / 5,0378
EUR/USD – 1,1283 / 1,1379

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl