Czy Turcy znowu narobią rabanu?

Dynamika wynagrodzeń w USA najwyższa od 2009r. Świetny raport z rynku pracy daje mandat Fed do dokonania jeszcze 2 podwyżek stóp procentowych w tym roku. Bruksela rozważny inne rozwiązania w temacie granicy z Irlandią. W czwartek posiedzenia EBC, Banku Anglii oraz Tureckiego Banku Centralnego, którego decyzją mogą w największym stopniu wpłynąć na sytuację rynkową.


Michał Sikora

Świetny raport z amerykańskiego rynku pracy umocnił w piątek dolara, doprowadzając jednocześnie do przeceny złotego i innych walut krajów wschodzących. W konsekwencji kurs franka wyrównał tegoroczne maksimum. Jeśli nie dojdzie do przełamania tych szczytów, to z technicznego punktu widzenia (formacja podwójnego szczytu) jest to dobry moment na powrót do trendu spadkowego.

Dziś już obserwujemy znaczne odejście od tych poziomów. Potrzebny będzie jednak sprzyjający sentyment na szerokim rynku. W Europie nastroje poprawiły wyniki wyborów parlamentarnych w Szwecji. Żadnej partii nie udało się uzyskać zdecydowanej przewagi, co oznacza, że mimo wzrostu nastrojów anty-imigranckich kraj ten na razie nie będzie przymierzał się do opuszczenia Unii Europejskiej. We wrześniu pogorszył się natomiast poziom zaufania inwestorów w Eurostrefie mierzony indeksem Sentix. Wskaźnik spadł do 12 pkt. wobec oczekiwanego wzrostu z 14,7 do 15 pkt.

Spadły również oceny sytuacji bieżącej oraz przyszłej. Ponownie bardziej entuzjastycznie rynek zapatruje się na sytuację Wielkiej Brytanii. W piątek M. Barnier, główny negocjator ze strony UE, zasugerował, iż Bruksela przyjrzy się innym rozwiązaniom w zakresie granicy z Irlandią. Pozytywnie wypadł również dzisiejszy odczyt lipcowego PKB na Wyspach, który przewyższył oczekiwania. Tymczasem po drugiej stronie Oceanu dynamika wynagrodzeń osiągnęła najwyższe tempo od czerwca 2009r. To najistotniejsza informacja dla Rezerwy Federalnej z piątkowego raportu z rynku pracy, przyznająca słuszność polityce jeszcze 2 podwyżek stóp procentowych w tym roku.

W bieżącym tygodniu kluczowe dla sytuacji rynkowej decyzje zapadną w czwartek, a główną rolę odegrają bankierzy centralni z EBC, Banku Anglii oraz… Tureckiego Banku Centralnego. Nieoczekiwanie największy wpływ, również na notowania złotego, mogą wywołać tym razem decyzje ostatniej z wymienionych instytucji. Wobec ostatnich zawirowań ekonomiści spodziewają się podwyżki stóp procentowych o 300 pb lub nawet więcej. Również w czwartek opublikowany zostanie  najważniejszy w tym tygodniu odczyt z kraju, a będą to pełne dane o sierpniowej inflacji. Z kolei w piątek poznamy inflację bazową oraz decyzję agencji Moody’s w sprawie rewizji ratingu Polski.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:00):

CHF/PLN – 3,8182 / 3,8502
EUR/PLN – 4,3063 / 4,3373
USD/PLN – 3,7059 / 3,7358
GBP/PLN – 4,8271 / 4,8772
EUR/USD – 1,1552 / 1,1648

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

11. września:
11:00 Niemcy Indeks nastrojów instytutu ZEW

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl