Kolejny argument na rzecz mocnego jena


Michał Sikora

Dolar amerykański umacniał się podczas piątkowego handlu. Dzięki temu indeks amerykańskiej waluty, mierzący jej siłę względem koszyka walut, zanotował 3 zwyżkowy tydzień z rzędu. Poza zmieniającymi się oczekiwaniami odnośnie czerwcowej podwyżki stopy procentowej, siły napędowej dolarowi dodają pozytywne odczyty o kondycji ekonomicznej Stanów Zjednoczonych. Nie inaczej było w piątek. Silniejsze niż oczekiwano dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym wsparły poglądy, iż ożywienie gospodarcze nabrało tempa w drugim kwartale i popchnęły notowania „zielonego” dalej na północ. Kolejne wzrosty głównych wskaźników makroekonomicznych napędzają zaufanie rynku i przymnażają zwolenników opinii, iż podniesienie stopy procentowej w nieodległym terminie nie zahamuje odbicia gospodarki.

Zakończone w sobotę w Japonii spotkanie grupy G-7 przeszło bez większego echa. Ministrowie finansów i główni bankierzy okazali się niezdolni do osiągnięcia porozumienia i opracowania zrównoważonej polityki, która mogłaby obejmować skoordynowane działania stymulacyjne lub przeciwdziałanie rozbieżności polityk monetarnych.

Opublikowane dziś dane o zaskakująco wysokiej nadwyżce w kwietniowym bilansie handlowym Japonii przyczyniły się do umocnienia jena podczas azjatyckiej części handlu. Taki odczyt jest dobrym argumentem, aby zapoczątkować kolejną falę wzrostu notowań japońskiej waluty. Drugim czynnikiem, zwiększającym w poniedziałek popyt na bezpieczeństwo waluty Kraju Kwitnącej Wiśni, była słabość tamtejszego rynku akcji. Indeks Nikkei 225 stracił 0,49%.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 12:00):

CHF/PLN – frank kontynuuje swój marsz na północ w kanale wzrostowym. Po kilku nieudanych atakach, dziś rano ostatecznie uporał się z barierą 4 zł i dotarł w okolice kolejnego oporu na 4,01.

wykres CHF/PLN 23.05.2016

EUR/PLN – euro również porusza się w kanale wzrostowym. Obecnie trwa próba przebicia oporu na 4,4372. Gdyby się ona powiodła, kolejne poziomy to: 4,4575 i tegoroczne szczyty na 4,50. Wsparcie stanowić będzie 4,41.

wykres EUR/PLN 23.05.2016

USD/PLN – dolar przeszedł w fazę płaskiej korekty ostatnich wzrostów i od czwartku porusza się w granicach 3,93-3,96. Trwałe pokonanie oporu na 3,9545 otworzyłoby drogę w kierunku 4 zł.

wykres USD/PLN 23.05.2016

GBP/PLN – funt również przeszedł w fazę konsolidacji. Zakres wahań wyznacza strefa między 5,7270 a 5,7650. Jednak dopiero spadek poniżej 5,7155 mógłby spowodować jakieś znaczniejsze umocnienie złotego.

wykres GBP/PLN 23.05.2016

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

24. maja:
8:00 Niemcy PKB
11:00 Niemcy Sentyment ekonomiczny ZEW
11:00 Eurostrefa Sentyment ekonomiczny ZEW
16:00 USA Indeks Fed z Richmond

Dzień wolny dla waluty:
23. maja Kanada Dolar kanadyjski

 

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl