Polska gospodarka nadal w formie.

Temat reformy podatków w USA przestaje elektryzować rynek. Seria kolejny świetnych odczytów z polskiej gospodarki umacnia złotego. Komisja Europejska zdecydowała o uruchomieniu art. 7 wobec Polski. Jutro wybory w Katalonii, które mogą przywrócić lub pogrzebać temat niepodległości.


Michał Sikora

Przedświąteczny okres na rynku walutowym powoli daje się we znaki i na szerokim rynku brakuje impulsów do handlu. Temat reformy podatków w Stanach Zjednoczonych schodzi z tapety, jako że jej przyjęcie pozostaje już tylko formalnością.

Jak dotychczas, ustawa określana mianem pierwszego i największego sukcesu Republikanów nie wywołała nadzwyczaj optymistycznej reakcji inwestorów, którzy zdają się podzielać opinię Rezerwy Federalnej i wątpliwości, co do jej długofalowych skutków. Dolar traci i zbliża się do poziomu tegorocznych minimów zarówno w relacji do euro, jak i złotego w konsekwencji braku planów przyspieszenia zacieśniania polityki pieniężnej w reakcji na nadchodzące zmiany fiskalne. Spadek popytu na amerykańską walutę tradycyjnie sprzyja zatem wycenie dewiz krajów rozwijających się.

Koniec tygodnia przyniesie jeszcze za Oceanem publikację danych o PKB oraz bazowym deflatorze PCE, który Fed postrzega jako miarę inflacji. Poza tym, jutro odbędą się wybory parlamentarne w Katalonii, dzięki którym powróci lub upadnie przycichły temat niepodległości tego regionu Hiszpanii.

Tymczasem, cały czas ciekawie jest na notowaniach złotego. Poniedziałkowy raport o rewelacyjnym wzroście zatrudnienia w Polsce zrekompensował nieco słabszą od oczekiwanej dynamikę wynagrodzeń. Dobre nastroje poprawiły jeszcze wczoraj kolejne świetne odczyty z krajowej gospodarki. Zarówno sprzedaż detaliczna, jak i produkcja przemysłowa rosły w listopadzie szybciej niż prognozowano, budując oczekiwania na mocny PKB w IV kw.

Spadła natomiast dynamika cen produkcji, która zmniejsza presję na inflację konsumencką i oddala dyskusję nad podwyżką stóp procentowych przez RPP szybciej niż na przełomie roku 2018/2019. Dziś z kolei w notowania złotego lekko uderzyła informacja u uruchomieniu przez Komisję Europejską art. 7 traktatu unijnego wobec Polski. To jednak jeszcze nie koniec emocji w bieżącym tygodniu. Jutro opublikowany zostanie protokół z posiedzenia RPP, a w piątek na rynek trafią dane o bezrobociu.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:05):

CHF/PLN – 3,5893 / 3,6192
EUR/PLN – 4,1890 / 4,2164
USD/PLN – 3,5342 / 3,5631
GBP/PLN – 4,7369 / 4,7809
EUR/USD – 1,1784 / 1,1876

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

20. grudnia:
16:00 USA Sprzedaż domów na rynku wtórnym

21. grudnia:
Hiszpania Wybory parlamentarne w Katalonii
13:00 Czechy Stopa procentowa
14:00 Polska Protokół z posiedzenia RPP
14:30 USA PKB
14:30 USA Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych
14:30 USA Indeks Fed z Filadelfii

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl