Czy złoty urwie się z łańcucha RPP?

Liczne krajowe odczyty makro w przedświątecznym tygodniu. Gołębia retoryka RPP hamuje złotego przed wybiciem nowych szczytów. Prezydent Trump powinien w najbliższych dniach zatwierdzić reformę podatków w USA.


Michał Sikora

Mimo kolejnej podwyżki stóp procentowych Fed i postępów w przeprowadzaniu reformy podatków, nieoczekiwanie nadal utrzymują się dobre nastroje wokół walut krajów rozwijających się. W piątek złoty raz jeszcze potwierdził przynależność do grona najsilniejszych graczy bieżącego roku, umacniając się znacząco względem głównych walut.

W tej sytuacji i w obliczu publikacji szeregu istotnych krajowych danych makro w najbliższych dniach powstanie nawet szansa na powiększenie zysków przez polską walutę. Hamulcem przeciwdziałającym jednak wybiciu na nowe szczyty jest retoryka RPP. Ostatnie wypowiedzi przedstawicieli Rady potwierdzały scenariusz prezesa Glapińskiego, czyli stabilizację stóp procentowych w przyszłym roku, a K. Zubelewicz ocenił, iż koszt pieniądza może nie zmienić się nawet do końca 2019r.

Mocne odczyty, a takie są spodziewane przez rynek być może uaktywnią ucichłe ostatnio jastrzębie skrzydło RPP. Chyba, że czwartkowy komunikat po posiedzeniu ujawni, iż zapędy zwolenników szybszych podwyżek osłabły.

Przedświąteczny tydzień zapowiada się ciekawie również za Oceanem, gdzie w czwartek opublikowane zostaną dane o PKB w III kw., a w piątek na rynek trafią odczyty zamówień na dobra trwałe oraz bazowego deflatora PCE, którym Fed mierzy poziom inflacji. Ponadto, końca powinna dobiec saga związana z reformą podatków.

Obie izby Kongresu uzgodniły już jednolitą wersję ustawy, która jeszcze w tym tygodniu powinna dotrzeć na biurko prezydenta Trump’a i wejść w życie od 1. Stycznia 2018r. Główna zmiana to obniżenie podatku od przedsiębiorstw z 35 do 21%. Niewątpliwy sukces Republikanów nie wywołał jednak rajdu na dolarze. Szampańskie nastroje popsuła bowiem prezes Fed, J. Yellen, która oświadczyła, iż długofalowe skutki reformy pozostają niepewne.

Wobec tego Rezerwa Federalna skorygowała w górę prognozy wzrostu PKB, ale nie inflacji, pozostawiając dotychczasową projekcję stóp procentowych bez zmian. Pomimo piątkowego osłabienia w relacji do złotego, kurs dolara wciąż formuje wyższe dołki, zachowując szanse na wyprowadzenie ruchu na północ.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:10):

CHF/PLN – 3,6053 / 3,6342
EUR/PLN – 4,1954 / 4,2187
USD/PLN – 3,5519 / 3,5809
GBP/PLN – 4,7481 / 4,7921
EUR/USD – 1,1735 / 1,1826

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

19. grudnia:
14:00 Polska Produkcja przemysłowa
14:00 Polska Inflacja producencka
14:00 Polska Sprzedaż detaliczna
14:30 USA Pozwolenia na budowę
14:30 USA Rozpoczęte budowy domów

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl