Luzowanie EBC bezprawne?

Złoty odrabia poniesione wczoraj straty. PKB Polski w II kw. wyniósł 3,9% i przekroczył rynkowe oczekiwania. Inwestorzy czekają na wieczorną publikację protokołu z posiedzenia FOMC. Niemiecki Trybunał Konstytucyjny twierdzi, iż program skupu obligacji EBC jest niezgodny z prawem.


Michał Sikora

Złoty powoli odrabia straty poniesione z powodu wczorajszego wolnego dnia w Polsce i zbliża się do poniedziałkowych minimów. Powrót krajowego kapitału po dniu przerwy przynosi również załamanie ruchu wzrostowego kursu euro, w czym dopomagają również lepsze niż oczekiwano dane i krajowym wzroście PKB w II kw.

Według szybkiego szacunku GUS, polska gospodarka rozwijała się w tempie 3,9% rdr i 1,1% kwk wobec prognoz na poziomie odpowiednio 3,6% oraz 0,4%. Dalszą wyprzedaż wspólnej waluty powstrzymał dopiero opublikowany później również nieco lepszy odczyt PKB dla krajów Eurostrefy. Bardzo dobre dane napłynęły także wczoraj zza Oceanu, w szczególności o sprzedaży detalicznej, umacniając notowania dolara. Dziś teoretycznie kluczowa dla rynku będzie publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC choć nie wiadomo, czy dostarczy ona jakichś przełomowych informacji.

Możliwe, że Fed poda termin rozpoczęcia redukcji sumy bilansowej, jednak sam proces wydaje się być już zdyskontowany w cenie amerykańskiej waluty. Bardziej interesującym i frapującym inwestorów tematem jest opinia Rezerwy Federalnej w kwestii inflacji i tego, czy ma ona charakter przejściowy czy trwały. W zależności zatem od tego, jak gołębi lub jastrzębi okaże się Fed, taki kierunek obierze handel na dolarze.

Ponadto, cały czas trwa zawierucha polityczna przetaczająca się przez Waszyngton, a D. Trump traci kolejnych współpracowników oraz poparcie ludzi biznesu. Najnowszym, który zrezygnował ze współpracy z prezydentem USA, jest Richard Trumka, prezes największej amerykańskiej centrali związkowej (AFL-CIO).

Na drugim biegunie znalazł się tymczasem funt. Słabszy odczyt inflacji w Wielkiej Brytanii doprowadził wczoraj do mocnej przeceny brytyjskiej waluty, ponieważ tym samym oddala się perspektywa podwyżki stóp procentowych przez Bank Anglii. Dziś nastroje nieco się poprawiły, dzięki zmniejszeniu się stopy bezrobocia, jednak funt i tak pozostaje na razie na minusie. Ciekawe informacje dotarły natomiast zza naszej zachodniej granicy.

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny skierował do Trybunału Sprawiedliwości UE wniosek o rozpatrzenie zastrzeżeń co do zgodności z prawem programu luzowania ilościowego. W ocenie niemieckich sędziów takie działanie narusza zakaz monetarnego finansowania budżetu i wykracza poza mandat EBC, ingerując tym samym w kompetencje krajów członkowskich. Jeśli sąd uznałby te zarzuty za zasadne, byłaby to nie lada sprawa i miałaby znaczący wpływ nie tylko na notowania euro.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:25):

CHF/PLN – 3,7352 / 3,7662
EUR/PLN – 4,2556 / 4,2855
USD/PLN – 3,6306 / 3,6606
GBP/PLN – 4,6705 / 4,7135
EUR/USD – 1,1655 / 1,1746

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

16. sierpnia:
16:30 USA Zapasy ropy Crude
20:00 USA Protokół z posiedzenia FOMC

17. sierpnia:
10:30 Wielka Brytania Sprzedaż detaliczna
11:00 Eurostrefa Inflacja
13:30 Eurostrefa Protokół z posiedzenia EBC
14:30 USA Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych
14:30 USA Indeks Fed z Filadelfii
15:15 USA Produkcja przemysłowa

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl