Rekordowy zakład na jenie


Michał Sikora

Japoński jen kontynuuje wzrosty podczas piątkowej sesji, wywołując falę uderzeniową na azjatyckim rynku walutowym. Chiński juan został dziś wyceniony ponad 0,5% wyżej, notując najwyższy dzienny przyrost wartości od ponad dekady. Jen zwiększał zyski podczas porannego handlu w Azji, wyznaczając 18-miesięczne maksimum względem dolara pomimo zamkniętego rynku w Japonii z uwagi na święto narodowe. W czwartek japońska waluta osiągnęła największe dzienne umocnienie w stosunku do amerykańskiego odpowiednika od 7 lat. Spowodowane zostało ono reakcją na decyzję Banku Japonii o pozostawieniu obecnej polityki monetarnej bez zmian. Zaskoczyło to wielu inwestorów, którzy uwierzyli spekulacjom o zwiększeniu luzowania i kolejnym cięciu stóp opublikowanym kilka dni wcześniej przez Bloomberg. Czy jednak powinno? Można się było spodziewać, iż pojawiające się plotki są próbą słownej interwencji w sytuacji ciągłej aprecjacji jena. Inna sprawa, że wpływ wprowadzonych podczas styczniowego posiedzenia zmian w polityce monetarnej będzie można ocenić dopiero po upływie dłuższego okresu czasu. Wreszcie ostatni powód, jednak nie najmniej ważny, kolejne 2-dniowe spotkanie Banku Japonii odbędzie się w połowie czerwca i poprzedzać będzie lipcowe wybory do wyższej izby parlamentu. Z pewnością politycy będą wtedy bardziej skłonni do działania i pompowania pieniędzy w gospodarkę.

Ciekawych informacji na temat panujących nastrojów powinien dostarczyć również raport amerykańskiej komisji instrumentów pochodnych (CFTC), który ukaże się w przyszły wtorek. Ostatni wskazywał, iż inwestorzy instytucjonalni posiadają największą długą pozycję na jenie w historii. Główni zarządzający systematycznie kupują kolejne kontrakty, obstawiając wzrost wartości jena do dolara w tym roku. I nawet styczniowa obniżka stopy procentowej przez Bank Japonii nie zatrzymała powiększania tych pozycji.

W międzyczasie, opublikowane dane pokazały, iż Stany Zjednoczone rozwijały się w pierwszym kwartale w najwolniejszym tempie od 2 lat. Wynik ten, który był poniżej prognozy również dodatkowo wspiera jena i daje Rezerwie Federalnej kolejny argument, aby odłożyć podwyżkę stóp procentowych na drugą połowę roku.

Indeks Szanghaj Composite zakończył tydzień spadkiem o 0,25%. Giełda japońska była dziś zamknięta z racji święta narodowego.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 12:00):

CHF/PLN – 4,0147
Złoty tracił wczoraj systematycznie względem głównych walut. Zbliżający się długi weekend majowy i wolny w wielu instytucjach poniedziałek może przełożyć się negatywnie na wartość polskiej waluty z powodu braku krajowego popytu. Najbliższe wsparcie znajduje się obecnie w okolicach górnego ograniczenia ostatniej konsolidacji na 3,95. Opór to rejon 4,05.

EUR/PLN – 4,4017
Euro utrzymuje się w mocnym trendzie wzrostowym, a wypowiedzi wiceministra finansów i ostatnio również premier Szydło o rzekomej interwencji poprzez wymianę środków na rynku pozostają zupełnie bezskuteczne. Być może jeszcze nie dotarliśmy do „odpowiednich poziomów”? Kolejne opory to 4,45 i styczniowe szczyty blisko 4,50. Wsparciem jest 4,35.

USD/PLN – 3,8656
Trend wzrostowy na dolarze lekko wyhamował, a cena amerykańskiej waluty nie zmieniła się przez ostatnie 2 dni. Środowy komunikat FOMC oraz ostatnie słabe dane z USA ostudziły entuzjazm wobec dolara i nadzieję na rychłą podwyżkę stóp. Póki co jednak nie można zwiastować zakończenia tendencji wzrostowej na tej parze. Wsparcie to 3,85, opór – 3,95.

GBP/PLN – 5,6447
Rajd na funcie zatrzymał się i od kilku kurs walczy z linią trendu spadkowego z początku grudnia ubiegłego roku, która zbiega się z 50% zniesieniem Fibonacciego tego ruchu. Najbliższy opór to poniedziałkowy szczyt na 5,70, wsparciem pozostaje 5,60.

EUR/USD – 1,1386
Słabe dane z USA i nienajgorsze z UE sprawiły, że euro odzyskało siły i wybiło się z krótkiego kanału spadkowego, docierając mocnego oporu na 1,14. Ewentualne ryzyka dla wspólnej waluty tkwią w Portugalii, którą dziś czeka rewizja ratingu oraz Grecji, która zbyt wolno realizuje reformy, a walczy o wypłatę kolejnej transzy pomocowej.


Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:
29. kwietnia:
14:30 USA Indeks Chicago PMI
14:30 USA Indeks zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan


Dzień wolny dla waluty:
29. kwietnia Japonia Jen japoński

 

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl