Ameryka na pierwszym planie.

Złoty słabnie na skutek podbicia wyceny dolara na szerokim rynku. Indeksy PMI przemysłu dla krajów Eurostrefy zgodne z oczekiwaniami, nieco słabszy dla Polski i kiepski dla Wielkiej Brytanii. Ograniczona płynność na rynku z początkiem tygodnia z uwagi na Święto Niepodległości w USA.


Michał Sikora

Piątkowy atak złotego na tygodniowe minima kursu franka nie powiódł się. Szwajcarska waluta obroniła wsparcie na 3,8890 i w rezultacie na wykresie zarysowała się formacja podwójnego dna na tym poziomie, tradycyjnie sygnalizująca odbicie. Scenariusz korekty wspierany jest również przez rosnące na szerokim rynku notowania dolara na skutek publikacji dobrych danych zza Oceanu. Zarówno indeks Chicago PMI, jak i indeks zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan osiągnęły wyższe wartości niż prognozowano.

Dziś napłynęła na rynek seria odczytów indeksów PMI przemysłu. Wskazania dla krajów Eurostrefy okazały się zgodne z oczekiwaniami, nieco słabszy odczyt odnotowano dla Polski, natomiast zawiodły dane dotyczące Wielkiej Brytanii. Jednak z uwagi na przecenę złotego na wszystkich zestawieniach, nie znalazło to póki co większego odzwierciedlenia w kursie brytyjskiej waluty względem polskiej.

Wieczorem przemawiał będzie A. Haldane z Banku Anglii, którego poprzednie wystąpienie spowodowało umocnienie funta na skutek wzmianki o możliwości ograniczenia skali stymulacji gospodarki Wielkiej Brytanii w drugiej połowie roku. Z kolei w środę odbędzie się posiedzenie decyzyjne Rady Polityki Pieniężnej. Zobaczymy, czy po jastrzębich komunikatach czołowych bankierów centralnych świata podczas sympozjum w Sintrze, odnotujemy również jakieś odchylenie od dotychczasowego stanowiska krajowych decydentów.

Dzisiejsze sesja za Oceanem będzie skrócona, a jutro w Ameryce dzień wolny od pracy, zatem płynność na rynku z początkiem tygodnia będzie znacznie ograniczona. Publikacji danych makro natomiast brakować nie będzie, a ich zwieńczenie stanowić będzie piątkowy odczyt liczby nowoutworzonych miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych, czyli tzw. payrolls’y. 

Waluty wyceniane są następująco (godz. 13:45):

CHF/PLN – 3,8671 / 3,8969
EUR/PLN – 4,2243 / 4,2542
USD/PLN – 3,7112 / 3,7412
GBP/PLN – 4,8038 / 4,8503
EUR/USD – 1,1332 / 1,1413

 

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

3. lipca:
16:00 USA Indeks ISM przemysłu
18:30 Wielka Brytania Wystąpienie A. Haldane z Banku Anglii

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl