Nowe paliwo dla Brexitu, funt tanieje


Ireneusz Tyter

Tydzień rozpoczyna się od wyraźnej przeceny funta, który traci do wszystkich głównych walut. Inwestorzy obawiają się, że odchodzący z rządu eurosceptyczny minister Iain Duncan Smith może wesprzeć kampanię na rzecz „Brexitu”.
Mocnymi wzrostami zakończyła się sesja giełdowa w Chinach. Indeks w Szanghaju wzrósł 7 dzień z rzędu, tym razem o 2,21 %. W całym marcu tylko 2 sesje były spadkowe, mimo to nie została odrobiona nawet połowa tegorocznego tąpnięcia. Na japońskim Nikkei trwa dziś świąteczna przerwa. Indeksy w Europie po słabym otwarciu przeszły do kontrataku, niemiecki DAX ponownie notowany jest powyżej 10000 pkt.
Nastroje inwestorów działających na naszym rynku są gorsze, WIG20 pod kreską głównie za sprawą PZU, w którym doszło ostatnio do zmiany dwóch członków zarządu. Dzisiejszy dzień to szczyt sezonu pod względem rocznych raportów finansowych publikowanych przez spółki notowane na GPW, wyniki opublikuje blisko 150 z nich.
Dolar kontynuuje piątkowe odrabianie strat wywołanych środowym komunikatem Fedu. Para EUR/USD zmierza do poziomu 1,12 gdzie powinno pojawić się więcej graczy.
Ceny ropy Crude rosną po wcześniejszych spadkach wywołanych przez pierwszy od 3 miesięcy wzrost liczby odwiertów w USA.

Publikacji makroekonomicznych jak zwykle w poniedziałki niewiele. O 15 opublikowany zostanie raport dotyczący sprzedaży już istniejących domów w USA. Jutro poznamy PMI przemysłu Niemiec, indeks nastrojów w biznesie IFO oraz ZEW. Pojawi się odczyt inflacji CPI w Wielkiej Brytanii.

Kursy walut analiza na godzinę 11:20:

CHF/PLN – 3,902
3,90, był poziomem od którego frank odbijał się wielokrotnie w ostatnich miesiącach. Frankowi nie sprzyja tym razem globalny wzrost apetytu na ryzyko, poziom 3,90 w dalszym ciągu pod presją. W razie utrzymania popytu na wschodzących rynkach możliwe byłoby zejście kursu do zeszłorocznych dołków w okolicach 3,80

EUR/PLN – 4,261
Od piątku testowany jest poziom 4,25, w przypadku zejścia poniżej, mocnym wsparciem powinna być strefa 4,20-4,22. Odpowiednio w listopadzie i grudniu poziomy te były wykorzystywane przez inwestorów jako okazje do zakupów.

USD/PLN – 3,784
Mimo dużego spadku kursu w ostatnim czasie nie widać aby kupujący mieli siłę pozwalająca na powrót ponad 3,80, potencjalne wsparcie to poziom 3,70.

GBP/PLN – 5,453
Złoty zyskuje do słabego dziś funta kilka groszy, najbliższe wsparcie to 5,40, opór 5,50

EUR/USD – 1,126
Po gołębim komunikacie Fedu w środę, dolar mocno się osłabił, wychodząc górą. Najbliższym oporem jest lutowe maksimum 1,1375 a wsparciem 1,12.

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

21. marca:

15:00

USA

Sprzedaż istniejących nieruchomości

17:40

USA

Przemówienie członka FOMC, Lockharta

22. marca:

09:30

Niemcy

PMI przemysłu

10:00

Niemcy

Wskaźnik nastrojów biznesowych Ifo

10:30

Wlk. Brytania

Inflacja CPI

11:00

Niemcy

Indeks ZEW

14:45

USA

PMI przemysłu

Ireneusz Tyter, specjalista ds. Rynku Walutowego oraz Transferów Pieniężnych
Źródło: inkantor.pl